Μεσολόγγι – Παναθηναϊκός 66-73: Έπαιξε με τη “φωτιά” αλλά δεν “κάηκε” (vid)

Ο Παναθηναϊκός των πολλών απουσιών έπαιξε με τη φωτιά κόντρα στο Μεσολόγγι στο Αγρίνιο στην 8η αγωνιστική της Basket League, όμως με πρωταγωνιστή τον Ιωάννη Παπαπέτρου πήρε τη νίκη με 73-66. Σαφώς επηρεασμένοι από την κούραση της “διαβολοβδομάδας” στην Euroleague οι Πράσινοι.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για το Τριφύλλι και ο παίκτης που ήταν καθοριστικός στην έκβαση του αγώνα ήταν ο Παπαπέτρου, που ολοκλήρωσε το ματς με 19 πόντους. Στους 12 σταμάτησε ο Γιώργος Παπαγιάννης, ενώ άλλους 11 πρόσθεσε ο Λευτέρης Μποχωρίδης.

Ξεκίνησε νωθρά αλλά πάτησε το “γκάζι”

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με αρκετές αλλαγές στην αρχική πεντάδα σε σχέση με τα ματς της Euroleague, με τους Πράσινους να χρειάζονται χρόνο για να βρουν ρυθμό. Το Μεσολόγγι εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα του Τριφυλλιού και με σερί 7-0 πήρε γρήγορο προβάδισμα με 7-2 στο 3′.

Ο Μήτογλου πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση για τον Παναθηναϊκό, με τους Πράσινους να ανεβάζουν ρυθμό και να πατούν το “γκάζι”. Το Τριφύλλι έτρεξε ένα σερί 10-0 μετά το 12-9, παίρνοντας προβάδισμα και κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 12-19.

Φορτσάτος Παπαπέτρου!

Το δεύτερο δεκάλεπτο έφερε την υπογραφή του αρχηγού του Παναθηναϊκού. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 10 πόντους σε 11:12 λεπτά συμμετοχής, με τα τρίποντα του “Παπ” να στέλνουν το Τριφύλλι για πρώτη φορά στους 14 πόντους (16-30) στο 16′.

Ο Βόβορας χρησιμοποίησε ήδη από το ημίχρονο τους 11 από τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεση του, επιθυμώντας να δώσει ανάσες στους Πράσινους, με το Μεσολόγγι να αρπάζει την ευκαιρία και να μειώνει στο τέλος των πρώτων 20 λεπτών σε 28-37, ρίχνοντας τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους.

Δεν απειλήθηκε, αλλά δεν το τελείωσε κιόλας

Στο μεγαλύτερο διάστημα της τρίτης περιόδου η διαφορά κυμάνθηκε γύρω από τους 10 πόντους υπέρ του Παναθηναϊκού, ωστόσο οι Πράσινοι δεν κατάφεραν να τελειώσουν ουσιαστικά το παιχνίδι. To Τριφύλλι προηγήθηκε με 50-61 στο 22′, όμως το Μεσολόγγι βρήκε και πάλι τρόπο να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό.

Οι παίκτες του Καλαμπάκου μάλιστα μείωσαν ακόμα και στους 6 πόντους (47-53) με τη λήξη της τρίτης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να χάνει για λίγο τη συγκέντρωσή του και να αφήνει αρκετά δικαιώματα στο Μεσολόγγι για τα τελευταία 10 λεπτά.

Έπαιξε με τη “φωτιά, αλλά δεν… “κάηκε”

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε υπερβολικά, επηρεασμένος από την κούραση της “διαβολοβδομάδας” και τις απουσίες, έπαιξε με τη “φωτιά”, αλλά δεν “κάηκε”. Οι Πράσινοι είδαν το Μεσολόγγι να μειώνει σε 52-55 στο 31′ και 4 λεπτά μετά να παίρνει προβάδισμα στο σκορ με 62-61.

Το Τριφύλλι έβγαλε αντίδραση όμως και δεν “λύγισε” με πρωταγωνιστή τον Παπαπέτρου που πήρε την μπάλα όταν εκείνη “έκαιγε” και έδωσε στον Παναθηναϊκό τη νίκη κόντρα στο Μεσολόγγι με 73-66.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-37, 47-55, 66-73.