Μία ”ανάσα” από τα πλέι-οφς ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την δεύτερή του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Superleague 1, επικρατώντας του Ατρομήτου με 1-0 στο Περιστέρι.

Οι “πράσινοι” πραγματοποίησαν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και βρήκαν δίχτυα στο 43ο λεπτό, με τον Χατζηγιοβάνη να “εκτελεί” τον Μανδά, μετά από ωραία προωθημένη μπαλιά του Μπουζούκη.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι παίκτες του Γιώργου Δώνη έπαιξαν πιο αμυντικά, με σκοπό να μην δεχτούν γκολ, κάτι που κατάφεραν παίρνωντας τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Αυτοί οι τρεις βαθμοί ανέβασαν την μέχρι τώρα συγκομιδή του Τριφυλλιού στους 8 βαθμούς, όσους έχει δηλαδή και ο Ατρόμητος, τον οποίο προσπέρασε χάρις την σημερινή νίκη.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην 9η θέση, μόλις 1 βαθμό μακριά από την πρώτη εξάδα και τα play-offs του πρωταθλήματος. Την έκτη θέση κατέχει αυτή την στιγμή η ΑΕΛ, η οποία έμεινε στο 2-2 με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο και έδωσε την ευκαιρία στις ομάδες που βρίσκονταν πίσω της, όπως ο Παναθηναϊκός, να την πλησιάσουν.

Αναλυτικά η βαθμολογία:

Στην επόμενη αγωνιστική οι “πράσινοι” επιστρέφουν στο ΟΑΚΑ και θα υποδεχτούν την ΑΕΛ, με σκοπό τις δύο συνεχόμενες νίκες για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα και την είσοδο στην εξάδα. Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για την Κυριακή 27 Οκτωβρίου στις 15:00, σε απευθείας μετάδοση από το NovaSports1.