Νέα εντός έδρας ήττα για την Βιγιαρεάλ στη La Liga

Παρά τη μεσοβδόμαδη νίκη επί της Ρεν για το Europa League, η Βιγιαρεάλ δεν… σήκωσε “κεφάλι” στην Ισπανία και ηττήθηκε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι στην έδρα της. Αυτή τη φορά από τη Λας Πάλμας (1-2).

Το “κίτρινο υποβρύχιο” είχε ευκαιρίες, όμως έμεινε για τέταρτο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη στο ισπανικό πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοκό, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και διπλασίασαν τα τέρματά τους στην επανάληψη (49′) με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καρντόνα. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στους ομίλους του Europa League, ήταν να μειώσει με τον Ζεράρ Μορένο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Βιγιαρεάλ παρέμεινε στα… χαμηλά της βαθμολογίας, αφού βρίσκεται στην 16η θέση με 8 βαθμούς. Τρεις μακριά από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.