Νίκησαν τις ΗΠΑ οι Τζόρτζεβιτς – Ραντούλιτσα

Τα δύο μεγάλα φαβορί για το χρυσό, ΗΠΑ και Αμερική αποκλείστηκαν στα προημιτελικά, από Αργεντινή και Γαλλία αντίστοιχα. Παρόλα αυτά οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο παγκόσμιο κύπελλο της Κίνας για τις θέσεις 5-8. Οι Σέρβοι ήταν οι νικητές της αναμέτρησης με 94-89 και ανάγκασαν τους Αμερικανούς στην δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους.

Η Σερβία ξεκίνησε εντυπωσιακά του παιχνίδι. Έβαλε το πόδι στο γκάζι από το ξεκίνημα του αγώνα και όλη την πρώτη περίοδο δεν το άφησε αφού στο τέλος της το σκορ έλεγε 32-7 υπέρ τους. Οι Αμερικανοί στην δεύτερη περίοδο αντέδρασαν και επικράτησαν την περίοδο με 12-33 και κάπως έτσι στο ημίχρονο η αναμέτρηση είχε ξαναγίνει ντέρμπι με την Σερβία να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων και συγκεκριμένα 44-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ με την Σερβία να δείχνει ότι έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι ΗΠΑ είχαν τις στιγμές τους στην αναμέτρηση και έδειξαν πως μπορούν να ολοκληρώσουν την μεγάλη ανατροπή όμως οι Σέρβοι κάθε φορά κατάφερναν να βρουν την λύση και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού όταν το σκορ έδειχνε 94-89 υπέρ της Σερβίας.

Και κάπως έτσι η Σερβία θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Πολωνίας και Τσεχίας με στόχο την κατάκτηση της 5ης θέσης ενώ οι ΗΠΑ τον ηττημένο για την 7η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 32-7, 44-40, 71-68, 94-89.