Νύχτα ντροπής στη Λεωφόρο

Βαριά και ασήκωτη ήττα για τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι “αιωνίων”, καθώς οι Πράσινοι έχασαν με 4-1 από την ομάδα του Πειραιά και έγραψαν άλλη μια μαύρη σελίδα.

Αν και το Τριφύλλι αγωνίστηκε με πολλές και σημαντικές απουσίες, καθώς και με πρόβλημα της τελευταίας στιγμής (τραυματισμός του Χουάνκαρ), η εικόνα ήταν απογοητευτική και ο Συλαϊδόπουλος με τους παίκτες του Παναθηναϊκού έζησαν μια βραδιά ντροπής στη Λεωφόρο. Τέσσερα γκολ από τον “αιώνιο” αντίπαλο, κάκιστη αγωνιστική παρουσία και η τελευταία “σταγόνα” του πρωταθλήματος ήταν και αυτή πικρή…

Ο Βιγιαφάνιες έχασε πέναλτι και δέχθηκε κόκκινη στο 90ο λεπτό, δοκάρι είχε ο Ιωαννίδης.

Στο πρώτο λεπτό η ομάδα του Πειραιά απείλησε με τον Μπουχαλάκη, ενώ ο Παναθηναϊκός έχασε σημαντική ευκαιρία με σουτ του Μπουζούκη στο 5ο λεπτό.

Ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού εκμεταλλεύτηκε απίθανο λάθος στην άμυνα του Τριφυλλιού και στο 7ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με πλασέ του Μασούρα.

Προτού οι Πράσινοι προλάβουν να συνέλθουν, οι Πειραιώτες έκαναν το 2-0 στο 12ο λεπτό και πάλι με πλασέ του Μασούρα.

Στο 16ο λεπτό ο Σα ανέτρεψε τον Ιωαννίδη, ο διαιτητής δεν έδειξε πέναλτι, στην πορεία της φάσης ο Ελ Αραμπί σκόραρε, ωστόσο μετά από υπόδειξη VAR ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Βιγιαφάνιες ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο ο Σα κέρδισε τον Αργεντινό μέσο και έδιωξε τη μπάλα.

Στην επόμενη φάση, ο Παναθηναϊκός άγγιξε το γκολ, ωστόσο ο Ιωαννίδης στάθηκε άτυχος και η μπάλα βρήκε το δοκάρι μετά την προσπάθεια του.

Ο σύλλογος με τις “ερυθρόλευκες” φανέλες πέτυχε και τρίτο τέρμα σε αντεπίθεση με τον Ελ Αραμπί να εκμεταλλεύεται νέα αδράνεια της αμυντικής γραμμής του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός μπήκε με περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι, έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Μακέντα στο 48′, ενώ ο Χριστογεώργος έκανε σημαντική επέμβαση στο 51΄ σε σουτ του Εμβιλά.

Στο 54ο λεπτό οι Πράσινοι μείωσαν σε 3-1 με ένα απίθανο γκολ από τον Μαουρίσιο. Ο Βραζιλιάνος πέρασε την μπάλα πάνω από τον Καλογερόπουλο και με σουτ στην κίνηση με το αριστερό έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Σα.

Ο Μπουζούκης ήταν πρωταγωνιστής στο 56ο λεπτό, ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει στόχο στο σουτ που έκανε στο 56ο λεπτό, ενώ ο Χριστογεώργος έκανε νέα σπουδαία επέμβαση στο 63′ σε προσπάθεια του Χασάν.

Στο 88′ ο Ενγκμπακοτό έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ, ο Σα μπλόκαρε τη μπάλα.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Βιγιαφάνιες δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Παναθηναϊκός (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Μολό, Σάντσες, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος (67’ Σανκαρέ), Μαουρίσιο (78’ Τζαβίδας), Ιωαννίδης (78’ Αϊτόρ), Μπουζούκης (62’ Καρλίτος), Βιγιαφάνιες, Μακέντα (67’ Ενγκμπακοτό).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Εμβιλά (78’ Μπρουμά), Καλογερόπουλος, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Καμαρά (70’ Τιάγκο Σίλβα), Ρέαμπτσιουκ (46’ Λαλά), Μασούρας (71’ Φορτούνης), Χασάν (89’ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί.