Ο Χάλαντ θύμισε… Ιακουίντα κόντρα στον Παναθηναϊκό

Η Βέλγικη Γκενκ, είδε χθες (17/9) τον 19χρονο Έρλινγκ Χάλαντ της αντίπαλης Ζάλτσμπουργκ να κάνει ότι θέλει στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο 45λεπτο της μεταξύ τους αναμέτρησης. Ο Νορβηγός έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του Champions League που πετυχαίνει χατ τρικ στο πρώτο ημίχρονο της πρώτης του συμμετοχής στην διοργάνωση. Επίσης, μπήκε στην λίστα με τους παίκτες που πετυχαίνουν τρία γκολ στο ντεμπούτο τους στο Champions League, μία λίστα που προκαλεί «πικρές» αναμνήσεις στον Παναθηναϊκό.

Η συγκεκριμένη λίστα, αποτελείται από μόλις 8 ποδοσφαιριστές, ο ένας όμως το κατάφερε κόντρα στο Τριφύλλι. Ο λόγος για τον Βινσένζο Ιακουίντα, ο οποίος στο ντεμπούτο του στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, κατάφερε να πληγώσει τρεις φορές τους “πράσινους”.

Ήταν 14 Σεπτεμβρίου του 2004 και η Ουντινέζε υποδεχόταν τον Παναθηναϊκό, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων. Η ιταλική ομάδα, στην πρώτη της συμμετοχή στους ομίλους, αποδείχθηκε ανώτερη και με τον Ιακουίντα σε μεγάλη βραδιά, πήρε την νίκη με 3-0. Ο 26χρονος τότε επιθετικός, άνοιξε το σκορ στο 28′ και με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο (73′, 76′), ολοκλήρωσε το χατ-τρικ και κλείδωσε την νίκη για την ομάδα του.