Ο coach Βασίλης Μπρατσιάκος αναλύει στο Trifilara.gr το ματς του “Εξάστερου” με τη Μακάμπι

Παρά την καλή εμφάνιση που έκανε o Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα στο Ισραήλ. Οι «πράσινοι» που προηγήθηκαν ακόμα και με +18 (13-31), εν τέλει «λύγισαν» απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ η οποία ισοφάρισε για πρώτη φορά στον αγώνα (71-71) περίπου επτά λεπτά πριν από το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» τα πολλά χαμένα ριμπάουντ αλλά και την «αφλογιστία» του στην επίθεση στο φινάλε, με αποτέλεσμα να χάσει την ευκαιρία για ένα πολύ σπουδαία διπλό που θα τον εδραίωνε στα πολύ υψηλά… κλιμάκια της βαθμολογίας της Euroleague. Το “τριφύλλι” παρουσίασε δύο διαφορετικά πρόσωπα, μιας και στο α’ δεκάλεπτο ήταν εκπληκτικό σε άμυνα και επίθεση, όμως σιγά σιγά φαινόταν να κατεβαίνουν οι ταχύτητες της ομάδας, με αποτέλεσμα η Μακάμπι να βρει ρυθμό και να φτάσει στη μεγάλη ανατροπή.

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν ήταν άστοχος στην αρχή αλλά στη συνέχεια «κουβάλησε» επιθετικά την Μακάμπι (23 πόντοι), που πήρε λύσεις και από τους Οθέλο Χάντερ (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ) – Τάιλερ Ντόρσει (16 πόντοι, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ). Ο ΝτεΣόν Τόμας ήταν η «σταθερά» του Ρικ Πιτίνο (24 πόντοι), ο Ιωάννης Παπαπέτρου πάλεψε (17 πόντοι), αλλά το κακό βράδυ των Νικ Καλάθη και Τζίμερ Φριντέτ κόστισε σημαντικά στους έξι φορές πρωταθλητές Ευρώπης, που έπεσαν στο 9-6. Αντίθετα, η Μακάμπι ανέβηκε στο 11-4 και παρέμεινε σταθερά σε τροχιά τετράδας, παραμένοντας μάλιστα αήττητη εντός έδρας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη . H Μακάμπι ήταν άστοχη στα πρώτα λεπτά του αγώνα και αυτό ήταν ένα από τα στοιχεία που έφεραν προβάδισμα στον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» ήταν συγκεντρωμένοι και ο «καυτός» Τόμας έφερε διαφορά 11 πόντων (15-4, 5′) για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο. Η άμυνα παρέμεινε σε εξαιρετικό επίπεδο για τους φιλοξενούμενους, που έφτασαν στο +13 (11-24, 9′) και στη συνέχεια στο +16 (11-27, 9′), διαφορά που παρέμεινε και στο τέλος του εξαιρετικού πρώτου δεκάλεπτο για το «τριφύλλι» (13-29).

Στα αξιοσημείωτα το 9,1% της Μακάμπι από το τρίποντο (1/11) και η τρομερή ευστοχία των φιλοξενούμενων (12/17 εντός πεδιάς). Κάτι που έμελλε να αλλάξει στην δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες της Μακάμπι μάζευαν το ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά το άλλο και σαν να μην έφτανε αυτό, τα… μετέφραζαν σε τρίποντα. Ο Ντόρσεϊ κατά πρώτο λόγο και οι Κοέν, Καλοϊάρο κατά δεύτερο που ήρθαν από τον πάγκο οδήγησαν την Μακάμπι στην ολική επαναφορά!

Η αστοχία έδωσε τη θέση της στην ευστοχία, με αποτέλεσμα οι παίκτες του Σφαιρόπουλου να έχουν 6/11 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο, να αποκτήσουν ψυχολογία και να πραγματοποιήσουν ένα επιμέρους 22-8 και να μειώσουν σε 43-46 στο ημίχρονο. Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός έχασε τη συγκέντρωσή του και οι μυαλωμένες επιθέσεις, έγιναν… βεβιασμένες ενέργειες με αποτέλεσμα το momentum του ματς να πάει στους Ισραηλινούς.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ επέστρεψε σε υψηλά επίπεδα απόδοσης για πέντε λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο. Κράτησε χαμηλά τη Μακάμπι (σκόραρε μόνο με βολές), κι έτσι κατάφερε να φτάσει ξανά στις παρυφές των δέκα πόντων το προβάδισμά του (54-63 στο 23′). Ο Γιώργος Παπαγιάννης έκανε σπουδαία δουλειά στα ριμπάουντ, μόλις αποσύρθηκε όμως, άρχισαν πάλι τα προβλήματα για τους πράσινους στους αιθέρες.

Ο Οθέλο Χάντερ πήρε την “ομάδα του λαού” στις πλάτες του και μαζί με τον Σκότι Γουίλμπεκιν σήμαναν την αντεπίθεση, η οποία όμως μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου δεν έδωσε κάτι επί της ουσίας. Κι αυτό γιατί πότε ο Ιωάννης Παπαπέτρου και πότε ο ΝτεΣον Τόμας έβαλαν σημαντικά καλάθια και διατήρησαν την ομάδα του Ρικ Πιτίνο σε θέση οδηγού (63-69 στο 30′).

Το παιχνίδι είχε γίνει πλέον ντέρμπι και παρά το γεγονός ότι ο Τόμας έφτασε τη διαφορά στο +5 (66-71), η Μακάμπι είχε ανεβάσει για τα καλά στροφές και έβρισκε στόχο. Τρία σερί τρίποντα από Ντόρσεϊ, Ουίλμπεκιν και Μπράιαντ έφεραν για πρώτη φορά τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, ενώ ένα ακόμα τρίποντο από τον Ουίλμπεκιν (4/13 μέχρι τότε) έκανε το 84-77, με τους Ισραηλινούς να έχουν για πρώτη φορά τη διαφορά υπέρ τους. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει όμως ο χρόνος πλέον δεν ήταν με το μέρος του.

Τα χειρότερα δεν άργησαν να έρθουν όταν ο Τζίμερ Φριντέτ μετά από μία προσπάθεια του για drive χτύπησε με αποτέλεσμα να ζητήσει εσπευσμένα αλλαγή. Το πρόβλημα του Παναθηναϊκού ήταν στην επίθεση, με τους παίκτες της Μακάμπι να… τρώνε σίδερα στην άμυνα, με αποτέλεσμα να δεχθούν μόλις 10 πόντους.

Η νίκη κατέληξε στην πλευρά της Μακάμπι (88-79), που διατηρήθηκε στην πρώτη τετράδα, την ώρα που ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έχανε μια τεράστια, όπως ξεκίνησε το παιχνίδι, ευκαιρία για να φύγει με διπλό που θα τον… απογείωνε.

Υ.Γ.1 Η Μακάμπι είχε 20 επιθετικά ριμπάουντ! 20! Δεν χρειαζόταν κάτι άλλο για να φτάσει στη νίκη, και ας ει χε 26 χαμένα τρίποντα!

Υ.Γ.2 Ο Παναθηναϊκός χάρισε στη Μακάμπι 18 διπλές προσπάθειες στο Τελ Αβίβ και υπό αυτές τις συνθήκες πώς να μη δεχτεί 90 πόντους; Δεν μπορείς να πηγαίνεις για το «κρας τεστ» της χρονιάς στο Ισραήλ και να μην παρουσιάζεις καμία βελτίωση στα σημεία που «πονάνε». Μπορεί ο Πιτίνο να απάλλαξε τους ψηλούς από τις ευθύνες, αλλά θα επιμείνω πως ο Παναθηναϊκός έχει ανάγκη από ψηλό.

Υ. Γ. 3 Το δεύτερο πρόβλημα, το οποίο τείνει να εξελιχθεί σε μεγαλύτερο ζήτημα, είναι η θέση του small forward. Είναι καταστροφικό να παίζει ο Παπαπέτρου επί 35 λεπτά, είναι αδιανόητο να έχεις στον πάγκο δύο παίκτες (Τζόουνς και Μπράουν) που προσφέρουν το απόλυτο μηδέν.

Y.Γ. 4 Για 10-15 λεπτά, η Μακάμπι δεν έπαιζε μπάσκετ: Άσχημα plays, κακές επιλογές, λάθη και αργά πόδια στην άμυνα ήταν στο «μενού» των Ισραηλινών, οι οποίοι αντέδρασαν στη συνέχεια με πάθος και θέληση. Το κομμάτι των ριμπάουντ πλήγωσε ξανά τον Παναθηναϊκό.

Η Μακάμπι πήρε πολλά επιθετικά και ανανέωσε επιθέσεις, με τον Πιτίνο να μην μπορεί να βρει λύσεις, αφού δεν βοήθησαν οι Παπαγιάννης, Ουάιλι και Βουγιούκας. Επίσης, δεν «κρύφτηκε» το κακό βράδυ των Καλάθη, Φριντέτ, Ράις, ενώ υπήρξε και θέμα νοοτροπίας, αφού το +16 του 10ου λεπτού έγινε -9 στο φινάλε…