Ο Διούδης έσπασε το ρεκόρ του, 582 λεπτά χωρίς γκολ

Το «τείχος» της «πράσινης» άμυνας δε… ράγισε ούτε στο ματς με τον ΟΦΗ, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί για πέμπτο συνεχόμενο ματς το «μηδέν» στα μετόπισθεν. Στοιχείο που αποτελεί και το Νο1 όπλο του στη μεγάλη αντεπίθεση που ξεκίνησε από τις πρώτες μέρες του 2021, για να προλάβει το μίνιμουμ του εφετινού στόχου του: την πρώτη τετράδα και τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια», προκειμένου να επιστρέψει στα Κύπελλα Ευρώπης, μετά από τρία χρόνια «αυτό-τιμωρίας».

Του ΚΩΣΤΑ ΓΟΥΛΗ

Εκτός από τον Παναθηναϊκό, το ματς με τον ΟΦΗ ήταν σημαδιακό και για τον Σωκράτη Διούδη, ο οποίος κράτησε ανέπαφη την εστία του για έκτο σερί ματς, όπου αγωνίστηκε ο ίδιος κάτω από τα «πράσινα» γκολπόστ (δεν είχε αγωνιστεί λόγω του προβλήματος στη μέση, στον αγώνα της 13ης αγωνιστικής – 20 Δεκεμβρίου- με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα).

Ο Σαλονικιός γκολκίπερ, με το έκτο σερί «clean sheet» έσπασε το προσωπικό ρεκόρ της καριέρας του που είχε σημειώσει την περσινή περίοδο με τη φανέλα του «τριφυλλιού», όταν και είχε διατηρήσει ανέπαφη την εστία του για 501 αγωνιστικά λεπτά.

Συγκεκριμένα από το 74ο λεπτό του περσινού ντέρμπι με τον Ολυμπιακό (17η αγωνιστική, Ελ Αραμπί), μέχρι το γκολ του Αραούχο στο 8ο λεπτό στο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (ήττα 1-0).

Πλέον ο «Batman» του Παναθηναϊκού, άφησε πολλά λεπτά πίσω το περσινό ρεκόρ του, χτίζοντας ένα νέο σερί που -προς το παρόν- «γράφει» 582 αγωνιστικά λεπτά με «μηδέν» παραβιάσεις της εστίας, συμπεριλαμβανομένων και των καθυστερήσεων.

Από το γκολ του Ολιβέιρα στο φινάλε του ντέρμπι με την ΑΕΚ (11η αγωνιστική), ο Διούδης κράτησε ανέπαφη την εστία του: Στα 9’ που έμεναν με την «Ενωση», σε 94’ με τον ΠΑΣ Γιάννενα, σε 94’ με τον Αστέρα Τρίπολης, σε 99’ με τον Απόλλωνα Σμύρνης, σε 96’ με την ΑΕΛ, σε 96’ με τον Αρη και σε 94’ με τον ΟΦΗ.

Συνολικά ο 28χρονος τερματοφύλακας έχει παίξει σε 92 επίσημα ματς με τον Παναθηναϊκό, έχοντας διατηρήσει το «μηδέν» (clean sheets) στα 37 από αυτά.