Ο κόουτς Μπρατσιάκος αναλύει στο “Τ”: “Έπαψες Παναθηναϊκό να θυμίζεις” (vid)

Η απομάκρυνση του Γιώργου Βόβορα, τα «γκάζια» στους παίκτες και τα αποτελέσματα των τελευταίων αναμετρήσεων σε Ελλάδα και Euroleague δεν αποτελούσαν και τα… καλύτερα στοιχεία για το κλίμα ενόψει Ζενίτ. Ο Παναθηναϊκός πάντως δεν έδειξε να θέλει τη νίκη και δεν έβγαλε στο παρκέ την απαιτούμενη ενέργεια. Έτσι, η καλοδουλεμένη και σαφώς ανώτερη μηχανή του Τσάβι Πασκουάλ έφυγε με άνετο διπλό από το ΟΑΚΑ (89-77) και ανέβηκε στο 11-5.
Η Ζενίτ βασίστηκε στο εξαιρετικό δίδυμο των Κέβιν Πάνγκος (18 πόντοι, 10 ασίστ) – Αρτούρας Γκουντάιτις (25 πόντοι), ενώ συνολικά είχε εξαιρετική εικόνα σε άμυνα και επίθεση, κυριαρχώντας απόλυτα στην αναμέτρηση.

Αντίθετα, το «τριφύλλι» έπεσε στο 5-12, έχοντας μεγάλα προβλήματα, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου (14 πόντοι, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ) πάλεψε στο πρώτο μέρος, ο Ντίνος Μήτογλου έδωσε μία ελπίδα στα τελευταία λεπτά (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ), όμως συνολικά οι «πράσινοι» ήταν μία ταχύτητα πιο κάτω από τους νικητές. Πάλεψε και ο Λεωνίδας Κασελάκης (9 πόντοι).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ζενίτ μπήκε στο ΟΑΚΑ αποφασισμένη να «καθαρίσει» με την υπόθεση της νίκης από το πρώτο δεκάλεπτο και να μην αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στους παίκτες του Παναθηναϊκού, οι οποίοι αλλού… πάταγαν και αλλού βρίσκονταν στο ξεκίνημα ενός (ακόμα) αγώνα EuroLeague. Εκτός του ότι στην επίθεση το ένα λάθος διαδέχονταν το άλλο και η αστοχία έκανε και πάλι την εμφάνισή της στα σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα, υπήρχαν και πάλι πολλά αμυντικά «κενά».

Ο Πάνγκος ήταν εκείνος που -κυρίως- δημιουργούσε και ο Γκουντάιτις εκείνος που είχε βάλει όλον τον Παναθηναϊκό μέσα στα καλάθια! Το 7-11 ήταν η τελευταία φορά που το «τριφύλλι» βρέθηκε τόσο κοντά στο σκορ. Η Ζενίτ άρχισε να ανεβάζει στροφές και να «χτίζει» διαφορά στο σκορ με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (16-26) έχοντας 7/8 δίποντα, 3/10 τρίποντα, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους οι οποίοι μετρούσαν μόλις 5/17 εντός παιδιάς.

Τα πράγματα άρχισαν να γίνονται χειρότερα στο δεύτερο δεκάλεπτο αφού η ρωσική ομάδα ξεκίνησε με σερί 7-0 με αποτέλεσμα να στείλει τον δείκτη του σκορ στο +17 (16-33) και να ήταν το απόλυτο αφεντικό στο κλειστό του ΟΑΚΑ! Πάνγκος (9π., 5ασ. στο ημίχρονο) και Γκουντάιτις (15π., 7/9δίπ., 1/1β., 3ριμπ., 2ταπ. στο α’ μέρος) συνέχισαν να κάνουν άνω κάτω την άμυνα του Παναθηναϊκού, με τους «πράσινους» να εκμεταλλεύονται την απουσία του Λιθουανού για τις απαραίτητες ανάσες και με επιμέρους 15-5 να μειώσουν σε 38-31 στο 17′ χάρη στον Μπεν Μπέντιλ ο οποίος είχε 8 πόντους σε αυτό το διάστημα με 4/4 δίποντα.

Παρόλα αυτά η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια καθώς η Ζενίτ… επέστρεψε (μαζί με τον Γκουντάιτις) στο ματς και πήρε εκ νέου διψήφια διαφορά την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (35-47). Σ’ αυτό το διάστημα οι φιλοξενούμενοι είχαν εξαιρετικά ποσοστά με 13/18 δίποντα (72,2%), 6/15 τρίποντα (40%), 3/3 βολές, ενώ οι υπόλοιπες στατιστικές κατηγορίες ήταν μοιρασμένες (15-14 τα ριμπάουντ υπέρ του Παναθηναϊκού, 11-11 οι ασίστ, 3-3 τα κλεψίματα, 5-5 τα λάθη, 3-3 τα μπλοκ). Το πρόβλημα είχε να κάνει με την ευστοχία της ελληνικής ομάδας αφού μέτρησε στο πρώτο μισό του αγώνα 13/32 σουτ (11/23 δίποντα, 2/9 τρίποντα).

Όπως συνέβη και στα προηγούμενα δεκάλεπτα, η Ζενίτ ξεκίνησε με το… πόδι στο γκάζι στην τρίτη περίοδο και ο μία όμορφη ενέργεια του Πάνγκος έφερε τους φιλοξενούμενους στο +18 (35-53, 22′). Οι «πράσινοι» δεν είχαν καμία απάντηση και η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έμοιαζε σαν… κομπιούτερ, φτάνοντας και στο +25 (41-66, 26′), πριν κλείσει το δεκάλεπτο με διαφορά 22 πόντων (54-76).

Ήταν φυσικό πως η Ζενίτ θα… χαλάρωνε κάπου και οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Με συνεχόμενους πόντους και κάποιες καλές άμυνες, το «τριφύλλι» πλησίασε στους 12 (68-80), πέντε λεπτά πριν το τέλος, ενώ ένα τρίποντο του Μήτογλου κατέβασε την διαφορά στους εννιά (75-84, 38′). Παρόλα αυτά, η ανατροπή δεν υπήρχε ούτε σαν… πιθανότητα, η Ζενίτ έφτασε άνετα στη νίκη και το μόνο που έμεινε ήταν οι προσπάθειες του Κασελάκη στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 35-47, 54-76, 77-89

👉Για ακόμα μία φορά, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην άμυνα. Οι «πράσινοι» δέχτηκαν 47 πόντους στο πρώτο μέρος και συνολικά δεν βρήκαν τις απαντήσεις που έπρεπε στο πίσω μέρος του παρκέ.

👉 Μπασκετικά, η διαφορά ήταν εμφανέστατη, όμως η εικόνα του Παναθηναϊκού στο κομμάτι της ενέργειας άφησε την Ζενίτ να παίζει… μόνη της. Οι «πράσινοι» δεν έβγαλαν καθόλου πάθος, δεν έδειξαν διψασμένοι και δεν θα μπορούσαν να περιμένουν κάτι από τον αγώνα.

👉Πραγματικό… κομπιούτερ στο παρκέ, ο Πάνγκος έκανε ό,τι ήθελε και οδήγησε την Ζενίτ σε ένα μεγάλο διπλό. Φανταστική εμφάνιση από τον έμπειρο γκαρντ, που έδειξε και στο ΟΑΚΑ πως διανύει εκπληκτική περίοδο.

👉Το… ναυάγιο ήταν συνολικό, αλλά ο Σαντ Ρος ήταν ίσως ο χειρότερος του «τριφυλλιού», γιατί ήταν κάκιστος αμυντικά, εκεί που βρίσκεται δηλαδή το δυνατό του σημείο. Ο Κουβανός θα θέλει σίγουρα να ξεχάσει αυτό το ματς.

👉Κάτας  ??  Αυτό  κι αν δεν το καταλαβαίνω….

👉«Στη μάχη χρησιμοποίησε το ορθόδοξο για να εμπλέξεις τον αντίπαλο και το ανορθόδοξο για να εξασφαλίσεις τη νίκη»…