Ο κόουτς Μπρατσιάκος αναλύει στο “Τ”: Έτσι έγινες… μύθος!!!

Όχι. Δεν ήταν ψέμα  !
Ειδικά αν είχε κάποιος στο μυαλό του το ματς με την Μπασκόνια και το πρώτο μισό του αγώνα με την Αρμάνι Μιλάνο..

‘Ενας τραγικός Παναθηναϊκός για ένα ημίχρονο κατάφερε να επιστρέψει από το -20 (22-42) στα μέσα της δεύτερης περιόδου, να αλλάξει το τσιπάκι στο δεύτερο μισό του αγώνα και να φτάσει σε μια παλικαρίσια νίκη απέναντι στην Αρμάνι που ήταν και το μεγάλο φαβορί του αγώνα με σκορ 86-83!

Και αυτό το οφείλει κυρίως σε δύο παίκτες που «μίλησαν» όταν η μπάλα «έκαιγε»! Τον Μάριο Χεζόνια ο οποίος με δικό του καλάθι πήγε το ματς στην παράταση, ενώ ευστόχησε και σε ένα μεγάλο τρίποντο στην έναρξη του έξτρα πενταλέπτου. Στη συνέχεια ο Σέλβιν Μακ πήρε την σκυτάλη και πέτυχε τους μισούς πόντους του Παναθηναϊκού στην παράταση μέχρι να φτάσει στην τελική επικράτηση!

Εξαιρετικός ο Μπέντιλ και εκείνος που κράτησε τον Παναθηναϊκό όταν επιχειρούσε την μεγάλη ανατροπή στο σκορ, έχοντας τη συμπαράσταση του Παπαγιάννη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σαντ-Ρος, Μποχωρίδη, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Παπαγιάννη και με τον Χεζόνια στον πάγκο άνοιξε το ματς ο Κάτας, που είδα την άμυνα της Αρμάνι Μιλάνο εξαιρετικά συμπαγή. Το 4-14 στο 5′ ήταν αποτέλεσμα των δέκα πόντων που πέτυχαν μαζί οι Πάντερ – ΛεΝτέι, το 6-20 στο 7′ άρχισε να προβληματίζει πολύ τους πράσινους που δεν έβρισκαν σκορ μέχρι να μπουν στο ματς οι Νέντοβιτς – Χεζόνια χωρίς πάντως να αλλάξουν πολλά έως το 15-28 της περιόδου

Τα ίδια και χειρότερα για τον Παναθηναϊκό και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Αρμάνι κυριάρχησε στα ριμπάουντ και δη στα επιθετικά έχοντας στο σύνολο 8 περισσότερα «σκουπίδια» από τους γηπεδούχους (10-7 έναντι 7-2), τις τριπλάσιες ασίστ (9-3) και εξαιρετικά ποσοστά εντός παιδιάς (12/18 δίποντα, 7/15 τρίποντα) ενώ η ομάδα του Κάτας δεν είχε κανένα πλάνο στο παιχνίδι και παράλληλαλ σούταρε με 25% στα τρίποντα (2/8). Λογικό και επόμενο όταν η μία ομάδα παίζει μπάσκετ (και με πολλούς πρωταγωνιστές) και η άλλη τίποτα, η διαφορά να φτάσει και στο +20 (22-42 στο 17′) για λογαριασμό της ιταλικής ομάδας η οποία ήταν το απόλυτο αφεντικό στο παρκέ του ΟΑΚΑ (29-46 το ημίχρονο).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού εξακολουθούσε να αλλάζει πρόσωπα και σχήματα και ύστερα από ώρα η ομάδα του βρήκε ένα καλό διάστημα (11-4 επιμέρους σκορ), με πρωταγωνιστές τους Σαντ Ρος, Παπαπέτρου και Μπέντιλ (40-50 στο 24′). Μάλιστα, ο Γκανέζος ψηλός είχε φτάσει τους 14π. σε εκείνο το σημείο. Στη συνέχεια, οι Παπαγιάννης – Χεζόνια πήραν τη σκυτάλη και έριξαν την απόσταση σε μονοψήφιο, με την Αρμάνι να «πληρώνει» τις βιαστικές επιθετικές επιλογές της (46-55 στο 28′). Όμως, ένα σερί κακών αποφάσεων του Μακ έβαλε… φρένο στους γηπεδούχους και η «μεστή» εμφάνιση του Ταρζέφσκι έδωσε «ανάσες» στο σύνολο του Μεσίνα (49-59 στο 30′).

Το τρίποντο του αρχηγού Παπαπέτρου έφερε τους «πράσινους» στο -8 στο 33′ και τους έδωσε… ζωή (55-63), με τον Μεσίνα να καλεί άμεσα τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός «έβγαλε» μια άμυνα, αλλά ο Μακ έχασε άλλη μια ευκαιρία (1/5 εντός πεδιάς) για να μειώσει κι άλλο. Η Αρμάνι ήταν… έξω από τα νερά της και η σπουδαία προσπάθεια των Παπαπέτρου – Μπέντιλ έστειλε τον Παναθηναϊκό στο -6 (59-65 στο 35′). Μέσα από την άμυνά τους οι πρωταθλητές Ελλάδας διατήρησαν το μομέντουμ και τελικά μείωσαν με το τρίποντο του Ουάιτ στο 37′ (64-67). Η Αρμάνι είχε… μπλοκάρει πλήρως, τα τρίποντά της ήταν άστοχα, αλλά ο Παπαπέτρου δεν βρήκε το τρίποντο της ισοφάρισης. Με 2′ στο ρολόι ο Πάντερ έχασε ένα τρίποντο, ο Παπαγιάννης μάζεψε το αμυντικό ριμπάουντ και στη συνέχεια έβαλε και το γκολ – φάουλ, που έφερε πολλούς πανηγυρισμούς στο ΟΑΚΑ (66-67). Ο Έλληνας σέντερ έχασε τη βολή, ο Παπαπέτρου μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά το τρίποντο του Ουάιτ για το προσπέρασμα βρήκε σίδερο. Στην άλλη πλευρά του παρκέ, ο Σιλντς μάζεψε το «σκουπίδι» μετά το… δοκάρι του Πάντερ και με 2/2β. «έγραψε» το 66-69 (39′). Ο εξαιρετικός Παπαγιάννης με άλλο ένα κάρφωμα έστειλε το ματς στον πόντο, ο Σιλντς αστόχησε σε τρίποντο και ο Μακ πήρε πάνω του το κρίσιμο σουτ. Για άλλη μια φορά, ο Αμερικανός βρήκε σίδερο (1/6) και η ευκαιρία χάθηκε. Ωστόσο, το ματς δεν είχε τελειώσει, καθώς ο Πάντερ έκανε 1/2β. και η μπάλα πήγε στα χέρια του Χεζόνια. Ο Κροάτης σε μία προσωπική φάση επιτέθηκε απέναντι σε όλους και άφησε την μπάλα στο καλάθι για το 70-70 και την ολική επαναφορά από το -20. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι ζήτησαν και φάουλ υπέρ του Κροάτη, το οποίο δεν δόθηκε. Στο ρολόι έμεναν 1,8” και μετά το τάιμ άουτ το play του Μεσίνα δεν βγήκε. Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (70-70).

Ο σπουδαίος Χεζόνια έφτασε τους 17π. και με τρίποντο έδωσε το πρώτο «πράσινο» προβάδισμα ύστερα από 40′ (70-73), όμως στη συνέχεια αποβλήθηκε με 5 φάουλ. Όμως, το… νερό είχε μπει πια στο αυλάκι. Το τρίποντο του Μακ έδωσε «αέρα» 5π. στο «τριφύλλι» και η Αρμάνι συνέχισε να είναι άστοχη. Με 02:30 στο ρολόι ο Παπαπέτρου έβαλε ένα σουτ – μισή νίκη, «έγραψε» το 81-73 και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από την… κόλαση του -20 στον παράδεισο του +8 στο 43′. Ο Ντατόμε με 2/2β. μείωσε, αλλά ο Μακ βρήκε ξανά σκορ για το 83-75. Η Αρμάνι ήταν στο… καναβάτσο, ο Αμερικανός πλέι μέικερ είχε βρει πια αυτοπεποίθηση και το σκορ έφτασε το +10 (85-75), με τους πρωταθλητές Ελλάδας να «κλειδώνουν» μια μεγάλη νίκη, για τη ψυχολογία και το γόητρό τους. Βέβαια, το ματς δεν είχε ολοκληρωθεί και οι Ιταλοί γύρισαν μέχρι το -3, όμως το σουτ του Τζίτζι Ντατόμε στο τέλος βρήκε σίδερο και ο Κάτας πανηγύρισε μαζί με τους παίκτες του ….

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Ρότσα, Ράκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-28, 29-46, 49-59, 70-70 (κ.α.), 86-83

👉Τα πράγματα είναι απλά! Μόνο 24 πόντους παθητικό στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε δεχθεί 49 στο πρώτο μισό του αγώνα. Εκεί αποτυπώθηκε και όλη η διαφορά στο ματς. Οι «πράσινοι» πήραν τα ριμπάουντ στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ αποτελούσαν την «αχίλλειο πτέρνα» τους στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας και καλά ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς. Αντίθετα η Αρμάνι στο δεύτερο μισό του αγώνα τα έκανε όλα… θάλασσα. Ο Μάριο Χεζόνια στην κανονική διάρκεια και ο Σέλβιν Μακ στην παράταση ήταν οι παίκτες που οδήγησαν τον Παναθηναϊκό σε μια σημαντική, από πλευράς γοήτρου, νίκη.

👉 Ράντοβιτς, Ρότσα και Ράκις στο πρώτο ημίχρονο δεν έκαναν λάθη και δεν προκάλεσαν με τις αποφάσεις τους. Όμως, στην επανάληψη δημιούργησαν πάρα πολλά παράπονα, όταν ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεσή του. Αποκορύφωμα είναι το καλάθι ισοφάρισης του Μάριο Χεζόνια στα τελευταία δευτερόλεπτα, για το οποίο οι «πράσινοι» ζήτησαν και φάουλ. Έφυγαν πολλές φάσεις στα κρίσιμα από τους διαιτητές.

👉  Το δίδυμο Χεζόνια – Παπαπέτρου. Ο Κάτας τους είχε για ώρα στον πάγκο στο πρώτο μέρος (ειδικά τον Κροάτη, που συνολικά αγωνίστηκε 20′), όμως τους έδωσε τις μπάλες στα κρίσιμα και δικαιώθηκε. Έβαλαν μεγάλα σουτ, έβγαλαν κρίσιμες άμυνες και… υπέγραψαν την νίκη του Παναθηναϊκού.

👉Οι κερδισμένες «μάχες» του Μπεν Μπέντιλ (16π., 6ρ.) και του Γιώργου Παπαγιάννη (14π., 7ρ.). Οι δυο τους έκαναν ίσως τα καλύτερα παιχνίδια τους επί ημερών Κάτας και «φώναξαν» στον Ισραηλινό τεχνικό πως μπορεί να τους εμπιστεύεται.

👉Οι νικητές ποτέ δεν τα παρατούν κι αυτοί που τα παρατούν ποτέ δεν νικούν.