ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 0-3: Με το “δεξί” οι… πρωταθλητές!

Το ανδρικό τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού επικράτησε εύκολα επί του ΟΦΗ με 0-3 σετ, στο Ηράκλειο, ξεκινώντας θετικά τη φετινή Volley League, θέλοντας να διατηρήσει τα “σκήπτρα” του πρωταθλητή στη διοργάνωση.

Οι “πράσινοι” ήταν σοβαροί και πήραν το τρίποντο απέναντι στην ανταγωνιστική ομάδα της Κρήτης, κοιτάζοντας πλέον το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής κόντρα στον ΠΑΟΚ (29/10, 16:30, κεκλεισμένων).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά στο πρώτο σετ, προηγήθηκε με 0-3 και κατάφερε να διατηρήσει μια μικρή διαφορά 3-4 πόντων μέχρι την ισοφάριση του ΟΦΗ σε 17-17. Με τον Κόβαρ ο ΠΑΟ πήρε ανάσα 3 πόντων (17-20). Στη συνέχεια η πίεση του Πετρέα στο σερβίς έδωσε αέρα 5 πόντων στο «τριφύλλι» (19-24) για να τελειώσει ο Φράγκος το σετ (19-25).

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο ΠΑΟ και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε από νωρίς με +5 (5-10). Ο ΟΦΗ δε μπόρεσε να αντιδράσει με τη διαφορά να φτάνει στο +13 (7-20) υπέρ του Παναθηναϊκού. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 6-1 (13-21) αλλά ο Παναθηναϊκός δε δυσκολεύτηκε να πάρει το σετ (16-25) και να κάνει το 0-2.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο τρίτο σετ (3-2) για πρώτη φορά στο ματς αλλά δε μπόρεσαν να το κρατήσουν αφού οι «πράσινοι» γρήγορα ισοφάρισαν σε 4-4 και πέρασαν σε θέση οδηγού μέχρι και το τέλος. Ο ΟΦΗ το πάλεψε μέχρι το 10-13, αλλά ο ΠΑΟ με ανεβασμένη διάθεση «έχτισε» ένα +8 (10-18). Οι Κρητικού έκαναν εκ νέου προσπάθεια να μπουν στο ματς μειώνοντας σε 19-24 αλλά και πάλι ο Φράγκος “καθάρισε” το σετ (19-25) και το ματς.

Τα σετ: 19-25, 16-25, 19-25