Όλα τα ωραία έχουν ένα τέλος, πρώτη ήττα από τον Οκτώβριο

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να συνεχίσει το αήττητο σερί που είχε “χτίσει” σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο Ελλάδας, χάνοντας στις λεπτομέρειες από τον Ολυμπιακό στο “Γ. Καραϊσκάκης” με 1-0. Βέβαια για να συμβεί αυτό χρειάστηκε ο Φινλανδός διαιτητής Γκεστράνιους να κλείσει τα… μάτια σε δύο περιπτώσεις πέναλτι που ζητάνε οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού (του Μακέντα είναι ξεκάθαρη περίπτωση).

Οι “πράσινοι” ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο έχοντας πολύ καλή κυκλοφορία μπάλας και χάνοντας 2-3 σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Στο δεύτερο μέρος, οι “ερυθρόλευκοι” κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Ελ Αραμπί, παίρνοντας το τρίποντο.

Έτσι, το αήττητο σερί αγώνων του Τριφυλλιού έλαβε τέλος μετά από 11 αγώνες σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο. Τελευταία ήττα της ομάδας του Γιώργου Δώνη ήταν στις 27 Οκτωβρίου από την ΑΕΛ στο Ολυμπιακό Στάδιο με 1-2. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φύγει αλώβητος από τα ντέρμπι με ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, που θα μπορούσε κάλλιστα να φύγει με τους 6 βαθμούς, ενώ άντεξε και με 10 παίκτες μέσα στο “Θ. Βαρδινογιάννης” απέναντι στον ΟΦΗ.

Πλέον, οι “πράσινοι” αφήνουν πίσω τους το ντέρμπι και προετοιμάζονται για τα κρίσιμα ματς του Ιανουαρίου που ακολουθούν, αρχής γενομένης από την αναμέτρηση μεσοβδόμαδα κόντρα στον ΠΑΣ για το Κύπελλο, ενώ μετέπειτα θα έχει τις αναμετρήσεις με Πανιώνιο (εντός), Ξάνθη (εκτός), Ατρόμητο (εντός), ΑΕΛ (εκτός) για το Πρωτάθλημα και η ρεβάνς με τον ΠΑΣ στο ΟΑΚΑ. Το πρόγραμμα μπορεί να είναι γεμάτο, όμως είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία το Τριφύλλι να κάνει ένα νέο σερί νικών, με απώτερο στόχο την είσοδο στα play-offs της Superleague 1, καθώς και να συνεχίσει έως το τέλος του… δρόμου στο Κύπελλο.