Ολλανδία – Ελλάδα 3-0: Ήττα με κάτω τα χέρια για τη “γαλανόλευκη” (vid)

Tην ήττα με 3-0 γνώρισε η Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ολλανδία για τα προκριματικά του Euro 2024. Έτσι η “γαλανόλευκη” έπεσε στην τρίτη θέση του δεύτερου ομίλου, έχοντας συγκεντρώσει 6 βαθμούς μετά από 4 αγώνες.

Αναλυτικά η βαθμολογία:

1) Γαλλία 15 βαθμούς (5 αγώνες)

2) Ολλανδία 6 βαθμούς (3 αγώνες)

3) Ελλάδα 6 βαθμούς (4 αγώνες)

4) Ιρλανδία 3 βαθμούς (4 αγώνες)

5) Γιβλαρτάρ (0 βαθμούς 4 αγώνες)

Το σημερινό ματς δεν χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης, αφού οι γηπεδούχοι επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Του λόγου το αληθές πιστοποιείται και από το γεγονός πως οι “Οράνιε” πέτυχαν όλα τα τέρματά τους στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Σκόρερ για τους νικητές χρίστηκαν οι Ντε Ρον (17′), Χάκπο (31′) και Βέγκχορστ (39′).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (3-4-3): Φλέκεν, Χερτράουντα, Φαν Ντάικ, Ακέ (46’ Ντε Φράι), Ντούμφρις (84’ Ντε Λιχτ), Ντε Ρουν (65’ Ρέιντερς), Ντε Γιονγκ (77’ Φέερμαν), Μπλιντ, Χάκπο (65’ Λανγκ), Σίμονς, Βέγκχορστ.

ΕΛΛΑΔΑ (4-3-3): Βλαχοδήμος, Ρότα (68’ Γιαννούλης), Τσιμίκας, Χατζηδιάκος, Ρέτσος, Σιώπης, Κουρμπέλης (68’ Κουλιεράκης), Μπακασέτας (77’ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Μασούρας (68’ Φούντας), Παυλίδης (73’ Γιακουμάκης).