Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-0 (6-7 πεν.): Τερίμ ο Πορθητής!

Οι "πράσινοι μαχητές" του Φατίχ Τερίμ, πήραν την πρόκριση μέσα στο Φάληρο!

Ο Παναθηναϊκός του Φατίχ Τερίμ “πάλεψε” κόντρα σε… κούραση, τραυματισμούς και απουσίες απέναντι στον Ολυμπιακό στο Φάληρο και με ήρωα τον Γιούρι Λοντίγκιν στην διαδικασία των πέναλτι, κατόρθωσε να πάρει την πρόκριση (0-0 κ.δ., 6-7 πεν.) για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος!

Σε ένα από τα πιο… τρελά ντέρμπι “αιώνιων” που διεξήχθησαν ποτέ, οι Πράσινοι ήταν ανώτεροι, όμως ξέμειναν από… βενζίνη και από επιλογές και δεν μπόρεσαν να πάρουν το “εισιτήριο” για την οκτάδα στην κανονική διάρκεια, όμως το έκαναν στη διαδικασία των πέναλτι.

Συγκινητικός ο Κώτσιρας που φόρεσε το περιβραχιόνιο και αγωνίστηκε ξανά στη μεσαία γραμμή και “ακούραστος” Βαγιαννίδης, ο οποίος δεν σταματούσε να πραγματοποιεί κούρσες. Ντεμπούτο ως σέντερ φορ έκανε ο Σαμέτ Ακαϊντίν, στην επόμενη φάση θα βρει στον… δρόμο της τον Ατρόμητο, η ομάδα του Φατίχ Τεριμ!

Το πλάνο του Φατίχ Τερίμ

Την εστία του Παναθηναϊκού υπερασπίστηκε ο Λοντίγκιν, ενώ στην άμυνα από τα αριστερά προς τα δεξιά ξεκίνησαν οι Χουάνκαρ, Αράο, Γεντβάι και Βαγιαννίδης. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Κώτσιρας, Βιλένα και Μπερνάρ, την ώρα που στην επίθεση φανέλα βασικού είχαν οι Βέρμπιτς, Μαντσίνι και Σπόραρ.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός : Η εξέλιξη του αγώνα

Στην “εκκίνηση” οι Πράσινοι δεν κρατούσαν την μπάλα στα πόδια τους, ωστόσο το Τριφύλλι είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς. Στο 14’ ο Μαντσίνι σέντραρε στην περιοχή, με τον Σπόραρ να παίρνει την κεφαλιά και τον Πασχαλάκη να απομακρύνει με δυσκολία.

Παρά το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός είχε ανεβάσει την απόδοσή του και δεν απειλούνταν, δεν μπορούσε να δημιουργήσει καλές στιγμές. Στο 39’ ο Βέρμπιτς πήρε την κεφαλιά και σκόραρε, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Μαντσίνι, ωστόσο ο Σλοβένος εξτρέμ ήταν εκτεθειμένος και το γκολ δεν μέτρησε.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Χουάνκαρ επιχείρησε μία σέντρα, με τον Μαντσίνι να πιάνει το σουτ στην κίνηση, αλλά την μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ των Πειραιωτών.

Στην “επανάληψη”, οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή. Ο Φουρτούνης εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια θέση, ο Ντόι πήρε την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο της αναμέτρησης, η ομάδα του Φατίχ Τερίμ φάνηκε πως είχε χάσει την συγκέντρωσή της. Ο Αλεξανδρόπουλος επιχείρησε σουτ από μακριά, το οποίο κατέληξε άουτ στο 57ο λεπτό, ενώ ο Λοντίγκιν είπε “όχι” στον Φορτούνη τρία λεπτά αργότερα.

Στο 81ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Κώτσιρας βρήκε με όμορφο τακουνάκι τον Σπόραρ, όμως εκείνος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πασχαλάκη σε τετ α τετ!

Το ματς όδευε ολοταχώς προς την παράταση, όμως ο Παναθηναϊκός είχε μία τελευταία ευκαιρία να “κλέψει” την πρόκριση. Ο Βέρμπιτς επιχείρησε ένα γυριστό δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει και να κρατάει “ζωντανή” την ομάδα του.

Στη συνέχεια, ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου δεν έγιναν πολλές φάσεις, με τους Πειραιώτες να έχουν μία καλή στιγμή με τον Γιόβετιτς στο 99′, ο οποίος πήρε την κεφαλιά, αλλά αστόχησε. Οι ποδοσφαιριστές και ιδιαίτερα αυτοί του Παναθηναϊκού – που προέρχονταν από το ντέρμπι  με την ΑΕΚ – έπαθαν κράμπες, με τους Σπόραρ και Χουάνκαρ να μένουν στα “πιτς”.

Το 0-0 παρέμεινε και μετά το τέλος της ημίωρης παράτασης και με αυτό τον τρόπο, οι δύο “μονομάχοι” θα έλυναν τις διαφορές τους στα πέναλτι. Εκεί, το Τριφύλλι με “ήρωα” τον Λοντίγκιν κατάφερε να επικρατήσει 7-6 και να πάρει την πρόκριση.