Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-0: Δεν ήταν καλός, αλλά άντεξε στην πίεση των “ερυθρολεύκων”

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, όμως οι “πράσινοι” άντεξαν στην πίεση που δέχτηκαν.

Με αυτό τον τρόπο το “τριφύλλι” έφτασε τους 55 βαθμούς και παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είναι πλέον στο +2 από την δεύτερη ΑΕΚ (η “Ένωση” έχει ένα ματς λιγότερο) και στο +5 από τον τρίτο Ολυμπιακό.

Ακόμα και έτσι όμως ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να βρει το πολυπόθητο γκολ στο 79′ όταν το δεξί σουτ του Σπόραρ έγλειψε το αριστερό δοκάρι του Πασχαλάκη. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει γκολ στο 89′ με δράστη τον Μάριο Βρουσάι. Παρόλα αυτά το τέρμα ακυρώθηκε σωστά με τη χρήση του VAR, καθώς ο εκτεθειμένος Ελ Αραμπί επηρέαζε φανερά τη φάση.

Το πρώτο μέρος κύλησε με τον Παναθηναϊκό να κρατά για αρκετή ώρα την μπάλα στα πόδια του, παρόλα αυτά οι “πράσινοι” κατόρθωσαν να δημιουργήσουν μόλις 1 τελική προς την εστία του Πασχαλάκη. Αντίθετα ο Ολυμπιακός ήταν πιο ουσιαστικός, με τους “ερυθρόλευκους” να φτάνουν σε 2 περιπτώσεις πολύ κοντά στο γκολ.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ντέρμπι έλαβε χώρα στο 4′, με τον Σάρλια να κάνει τραγικό λάθος, δίνοντας την ευκαιρία στον Μπακαμπού να κλέψει. Στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Φορτούνη, ο οποίος με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Αφρικανό επιθετικό. Ο τελευταίος επιχείρησε να νικήσει τον Μπρινιόλι με δεξί σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Ιταλού πορτιέρε.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο στα επόμενα 20 λεπτά οι “πράσινοι’ κατάφεραν να ισορροπήσουν.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 13′, με τον Μαντσίνι να βρίσκει ωραία τον Παλάσιος στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού. Ο “Τούκου” νίκησε στο σπριντ τον Ρέαμπτσιουκ, όμως το δεξί σουτ που επιχείρησε αφού μπήκε στην περιοχή των γηπεδούχων, έφυγε άουτ.

Από το 30′ και έπειτα οι “πειραιώτες” κατάφεραν να πιέσουν και πάλι τον Παναθηναϊκό, δημιουργώντας μάλιστα μία ακόμα πολύ μεγάλη ευκαιρία.

Στο 34′ ο Φορτούνης εκτέλεσε το φάουλ, με τον Εμβιλά να βρίσκει με κεφαλιά πάσα τον Κανός και τον τελευταίο να αστοχεί από ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση. Οι “πράσινοι” είχαν την τύχη με το μέρος τους σε αυτή τη φάση.

Πέντε λεπτά μετά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν εκ νέου, αυτή τη φορά με γύρισμα του Μπιέλ από τα δεξιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Παλάσιος έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, αλλά ο Πασχαλάκης πρόλαβε και έδιωξε.

Οι τελευταίες καλές στιγμές του πρώτου μέρους ανήκαν στον Ολυμπιακό, με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει σταθερά τα μακρινά σουτ των Μπιέλ και Ροντινέι.

Με αυτό τον τρόπο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου μέρος, με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να εξακολουθεί να πιέζει. Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος έλαβε χώρα στο 50′ και ήταν για τους “ερυθρόλευκους”.

Ο Κανός σούταρε έξω από την περιοχή του “τριφυλλιού”, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 52′, ο Ισπανός εξτρέμ κέρδισε τη μπάλα από τον Βαγιαννίδη, αλλά το σουτ του κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Ο ίδιος παίκτης επιχείρησε να νικήσει και πάλι τον Μπρινιόλι στο 56′, αυτή τη φορά με κεφαλιά. Παρόλα αυτά η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προχώρησε στις πρώτες του διορθωτικές κινήσεις στο 60′ πραγματοποιώντας διπλή αλλαγή. Ο Σπόραρ αντικατέστησε τον Ιωαννίδη και ο Κώτσιρας τον Βαγιαννίδη.

Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στο 68′, με τον Ροντινέι να σουτάρει άουτ από πλάγια θέση.  Ένα λεπτό αργότερα ο Χουάνκαρ ένιωσε ενοχλήσεις στον προσαγωγό, ενώ πρόβλημα τραυματισμού αντιμετώπισε και ο Κουρμπέλης. Έτσι ο Σέρβος τεχνικός προχώρησε σε νέα διπλή αλλαγή στο 72′, με τους δύο παίκτες να αποχωρούν. Στο γήπεδο πέρασαν οι Πούχατς και Τσέριν.