Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3 σετ: Πέρασε από του Ρέντη και πάει για Ευρωκούπα η Τριφυλλάρα!

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός μέσα στου Ρέντη, καθώς επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού στον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup και χρειάζεται πλέον δύο σετ στη ρεβάνς του Αγίου Θωμά (Τετάρτη 15/02, 19.00) για να προκριθεί στον τελικό της διοργάνωσης!

Συγκλονιστικός ο Κόβαρ (26 πόντοι – 5 άσοι), κάλυψε το κενό του τραυματία Ερνάντεζ, μαεστρικό κοουτσάρισμα από τον Ανδρεόπουλο, καλή εμφάνιση από Σάντερ (16 πόντοι) και Φράγκο (11 πόντοι).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο, ωστόσο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν λάθη των Πράσινων και κατάφεραν να κάνουν το 1-0 (25-21).

Ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα και με “όπλο” του το σέρβις και την υποδοχή, πήρε το δεύτερο σετ με 25-21 και ισοφάρισε σε 1-1.

Οι Πράσινοι ήταν κυρίαρχοι και στο τρίτο σετ, το οποίο κατέκτησαν μετά από δυναμική εμφάνιση και ηγέτες τους Κόβαρ και Σάντερ με 25-23.

Στο τέταρτο σετ, η ομάδα του Πειραιά προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο ο Παναθηναϊκός με εξαιρετικό σερβίς και άριστη διαχείριση του αγώνα έκανε ένα σερί 6-1, ανέτρεψε τα δεδομένα και μετά από ένα… θρίλερ, πήρε το σετ με 26-24 και το παιχνίδι με 3-1 σετ!

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης.