Oλυμπιακός – Παναθηναϊκός 2-3: Έβγαλε αντίδραση, θύμισε ξανά “τριφυλλάρα”

Μπορεί οι τέσσερις συνεχόμενες ήττες από τον ΠΑΟΚ να έθεσαν τον Παναθηναϊκό εκτός στόχων για το ελληνικό πρωτάθλημα και το Κύπελλο, παρόλα αυτά οι “πράσινοι” κατάφεραν να επανέλθουν στις καλές εμφανίσεις και να πετύχουν μία σπουδαία νίκη.  Για την ακρίβεια το σύνολο του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πέτυχε την ολική ανατροπή και επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού μέσα στο Ρέντη για τον πρώτο τελικό του League Cup. Έτσι έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του τροπαίου.

Η ρεβάνς θα λάβει χώρα τη Μεγάλη Τετάρτη (12/4) στο ΟΑΚΑ, με το “τριφύλλι” να χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να προσθέσει έναν ακόμα τίτλο στη συλλογή του.

Σε περίπτωση νίκης του Ολυμπιακού με 3-0 ή 3-1, τότε θα είναι εκείνος που θα κατακτήσει τον τίτλο. Τέλος εάν και εφόσον το ματς λήξει με 3-2 υπέρ των φιλοξενούμενων, τότε οι δύο “μονομάχοι” θα λύσουν τις διαφορές τους στο “χρυσό” σετ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 25-17, βασιζόμενος κατά κύριο λόγο στο σερβίς και το μπλοκ του. Η αντίδραση των “ερυθρόλευκων” ήταν άμεση, με το σύνολο του Αλμπέρτο Τζουλιάνι να φέρνει τούμπα το παιχνίδι και να περνά μπροστά στο σκορ με 2-1.

Εν τέλει αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος ήταν οι “πράσινοι”, αφού αρχικά ισοφάρισαν σε 2-2 και στη συνέχεια πήραν τη νίκη στο “tie” break”. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Φερνάντο Ερνάντεζ και Βίκτορ Λούκας Ρανγκέλ, ενώ το πέμπτο σετ είχε την υπογραφή του Γίρι Κόβαρ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βελώνης. Παρατηρητής Αγώνα: Καλπακτσόγλου Παρατηρητής Διαιτησίας: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Καπότης, Ζαρμπίνης. Γραμματεία: Μπίτσικα.