Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-1: Ήττα στο ντέρμπι, στο χέρι του το πλεονέκτημα έδρας

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό στο μεγάλο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής της  Volley League Γυναικών, με τις “ερυθρόλευκες” να επικρατούν με 3-1 σετ στο Ρέντη.

Με αυτό τον τρόπο οι “πράσινες” έμειναν στους 66 βαθμούς, ενώ οι “ερυθρόλευκες” έφτασαν στους 63 και πήραν το προβάδισμα για την πρώτη θέση σε περίπτωση ισοβαθμίας (λόγω διαφοράς πόντων), στο τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Πλέον οι παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου χρειάζονται 4 βαθμούς στα δύο εναπομείναντα ματς της κανονικής περιόδου (Εύοσμος εντός, ΠΑΟΚ εκτός), ώστε να εξασφαλίσουν το πλεονέκτημα έδρας στα play off.

Ο Απόστολος Οικονόμου ξεκίνησε με τις Κωνσταντίνου, Γκρόθες, Παπαφωτίου, Στεπανένκο, Χατηευστρατιάδου, Κρος και λίμπερο την Ρόγκα.

Στο πρώτο σετ οι “πράσινες” πραγματοποίησαν κάκιστη εμφάνιση, επιτρέποντας στις “ερυθρόλευκες” να εξασφαλίσουν γρήγορα ένα σημαντικό προβάδισμα.

Για την ακρίβεια το εξαιρετικό σερβίς της Άγκοστ μετέτρεψε γρήγορα το 4-4 σε 9-4 υπέρ του Ολυμπιακού, με την Αμερικανίδα ακραία να χαλάει την υποδοχή του “τριφυλλιού” και να δίνει εύκολους πόντους στην ομάδα της.

Το συγκεκριμένο σερί έσπασε από την Μαργαρίτα Στεπανένκο, ωστόσο με την πάροδο του χρόνου η διαφορά εξακολουθούσε να αυξάνεται, αφού οι γηπεδούχοι τελείωσαν αρκετές δύσκολες μπάλες με τις Άγκοστ και Χίπε, την στιγμή που οι παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου δεν είχαν βρει κάποιο σημείο αναφοράς.

Το “πράσινο” μπλοκ έδωσε ελάχιστες λύσεις και έτσι μοιραία ήρθε το 25-15, με το οποίο ο Ολυμπιακό πήρε το προβάδισμα με 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Απόστολος Οικονόμου πέρασε την αρχηγό Εύα Χαντάβα στη θέση της Μανωλίνας Κωνσταντίνου, με σκοπό να βρει μία παίκτρια που θα δώσει λύσεις στην επίθεση.

Πράγματι αυτό συνέβη, ωστόσο μετά το γρήγορο προβάδισμα με 5-3 που πήρε ο Παναθηναϊκός, ο Ολυμπιακός ανέκτησε και πάλι τα ηνία. Όλα αυτά μέχρι το 14-11, καθώς στη συνέχεια ένα γρήγορο 5-0 με πρωταγωνίστριες τις Χαντάβα και Κρος έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Η Σάσκια Χίπε έσπασε το “πράσινο” σερί με τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα δικό του 8-2 και να περνά ξανά μπροστά  με 22-18, χάρη στο μπλοκ άουτ που κέρδισε η Σάλας.

Παρόλα αυτά μία ακόμα “πράσινη” ανατροπή έλαβε χώρα στους αμέσως επόμενους πόντους, με την Αθηνά Παπαφωτίου να δυσκολεύει αφάνταστα τον Ολυμπιακό με το σερβίς της, βοηθώντας τον Παναθηναϊκό να προηγηθεί με 22-24, χάρη σε κακή επίθεση της Σάλας.

Αξίζει να σημειωθεί πως λίγο νωρίτερα οι δύο προπονητές προχώρησαν σε διορθωτικές κινήσεις, με την Κωνσταντίνου να περνά και πάλι στην θέση της Χαντάβα από πλευράς Παναθηναϊκού και την Μιλεντίγιεβιτς σε αυτή της Άγκοστ από πλευράς Ολυμπιακού.

Εν τέλη και το δεύτερο σετ κατέληξε στον Ολυμπιακό, με την Βίλμα Σάλας να παίρνει δύο προσωπικούς πόντους για το  26-24. Έτσι ο Ολυμπιακό προηγήθηκε με 2-0 στα σετ και πήρε πολύ σημαντικό προβάδισμα νίκης.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο τρίτο σετ, εκεί όπου οι “πράσινες” μπήκαν πάρα πολύ δυνατά και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ολυμπιακό.

Σε αυτό το διάστημα, η Χαντάβα (η οποία πέρασε ξανά στη θέση της Κωνσταντίνου) βοήθησε τα μέγιστα στην επίθεση, τη στιγμή που μεγάλη βελτίωση παρουσίασε και η “πράσινη” υποδοχή.

Έτσι οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να προηγηθούν γρήγορα με 6-10, χάρη σε χτύπημα της πολύ ουσιαστικής Στεπανένκο, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά του Παναθηναϊκού έφτασε και στο +6, με την Χατζηευστρατιάδου να διαμορφώνει το 10-16.

Οι παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκαν ακόμα και με 9 με επίθεση της Χαντάβα (13-21). Το γρήγορο 3-0 του Ολυμπιακού ανάγκασε τον τεχνικό του Παναθηναϊκού να καλέσει εσπευσμένα σε τάιμ άουτ, ωστόσο έκτοτε οι φιλοξενούμενες βρήκαν και πάλι ρυθμό και κατέκτησαν το τρίτο σετ με 25-18, μειώνοντας σε 2-1.

Το τέταρτο έμελλε να είναι το τελευταίο σετ του αγώνα, καθώς οι “πράσινες” έμειναν πολύ πίσω στο σκορ και δεν κατάφεραν να το διεκδικήσουν ουσιαστικά. Το 4-0 που έτρεξαν οι φιλοξενούμενες, ενώ το σκορ ήταν 20-13 εις βάρος τους δεν αποδείχθηκε αρκετό, με την Μελίνα Εμμανουηλίδου να διαμορφώνει το τελικό 25-19 και να δίνει τη νίκη στην ομάδα της.

Τα σετ: 25-15, 26-24, 18-25, 25-19