Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 66-74: Αμαζόνες λεηλάτησαν το εξοχικό! (vids)

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στον θρόνο του! Οι “πράσινες αμαζόνες” επικράτησαν του Ολυμπιακού με 74-66 μέσα στο ΣΕΦ και έφτασαν στην κατάκτηση του πρωταθλήματος της Α1 Μπάσκετ Γυναικών. Μαγική εμφάνιση από της Τσάστιτι Ριντ και Λολίτα Λύμουρα. Απίστευτο κοουτσάρισμα από την Ελένη Καπογιάννη!

TOY ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτη σκόρερ για το Τριφύλλι ήταν η Ριντ, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ άλλους 16 πρόσθεσε η Λύμουρα, που είχε και 13 ριμπάουντ.

Στην εκκίνηση του αγώνα ο Ολυμπιακός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την απουσία της Λεουτσάνκα από το παρκέ και χτύπησε στη ρακέτα, παίρνοντας προβάδισμα με 5-0 στο 2′ και 11-4 στο 5′. Οι Ερυθρόλευκες πήραν διαφορά μάλιστα και 8 πόντων (14-6) στο 7′, με τον Παναθηναϊκό να γυρίζει την άμυνά του σε ζώνη και να “τρέχει” ένα σερί 8-0 για να ισοφαρίσει σε 14-14 στο 8′ και το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει το Τριφύλλι μπροστά με 16-17.

Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα ζώνης του Παναθηναϊκού έκανε “θραύση”, με τις Πράσινες να δέχονται μόλις 12 πόντους, με τους περισσότερους εξ αυτών από τη γραμμή των βολών. Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 17-22 στο 14′ και με 19-28 στο 15′, με τις Ερυθρόλευκες να εκμεταλλεύονται τα 4 φάουλ που συμπλήρωσε ο Παναθηναϊκός από το 14′ και να βρίσκουν σκορ από τις βολές και να μειώνουν σε 23-23 στο 17′, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με τις Πράσινες να προηγούνται με 28-32.

Δεκάλεπτο για γερά νεύρα το τρίτο, με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει για τα καλά στο ματς, τις δύο ομάδες να έχουν συνολικά 4 ισοπαλίες, αλλά τον Παναθηναϊκό να παραμένει συγκεντρωμένος και να διατηρεί το προβάδισμα. Οι Ερυθρόλευκες προηγήθηκαν με 34-32 στο 23′, όμως οι Πράσινες πέρασαν και πάλι μπροστά με 34-37 στο 25′.  Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 40-44 στο 27′, με τον Ολυμπιακός να ισοφαρίζει σε 44-44 στο 28′, αλλά τις παίκτριες της Καπογιάννη να είναι μπροστά στο τέλος της περιόδου με 47-51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έπαιξε σαν ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ! Οι Πράσινες κατέθεσαν ψυχή στο παρκέ του ΣΕΦ και έφτασαν την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 50-57 στο 34′ και 52-59 στο 35′. Μάλιστα οι παίκτριες της Καπογιάννη ανέβασαν τη διαφορά στο +12 (58-70) στο 38′, με το τελικό 66-74 να δίνει τον τίτλο τις “ΠΡΑΣΙΝΕΣ ΑΜΑΖΟΝΕΣ”!

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-32, 47-51, 66-74