Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 73-58: Αστοχία και λάθη έκριναν τον πρώτο τελικό (vids)

Ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος σε όλη τη διάρκεια του πρώτου τελικού της Α1 Μπάσκετ Γυναικών, έκανε λάθη σε κομβικά σημεία της αναμέτρησης και γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό με 73-58 στο βοηθητικό του ΣΕΦ, με τις Ερυθρόλευκες να κάνουν το 2-1 στη σειρά. Επόμενο παιχνίδι το Σάββατο (22/5) στο κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος”.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτη σκόρερ για το Τριφύλλι ήταν η Τσάσιτι Ριντ, που ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ 13 και 11 είχαν οι Γελένα Λεουτσάνκα και Κόλτμπι Μόργκαν αντίστοιχα. Τραγικό ποσοστό με 26/71 (36,6 %) σουτ εντός πεδιάς από τις Πράσινες, που είχαν και 15 λάθη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-2 στο 2′, όμως ο Παναθηναϊκός με συνεχόμενους πόντους της Λεουτσάνκα κατάφερε να περάσει μπροστά με 5-6 στο 4′. Η Σταμολάμπρου ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια για τις Ερυθρόλευκες, με την γκαρντ των Πειραιωτών να πετυχαίνει 11 πόντους στην πρώτη περίοδο και να φέρνει την ομάδα της μπροστά στο 7′ με 16-8 και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 20-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 (24-14) στο 12′, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 26-19 στο 14′. Στη συνέχεια όμως οι Πράσινες “κόλλησαν” στην επίθεση, έμειναν χωρίς σκορ για περίπου 5 λεπτά στο υπόλοιπο της περιόδου, με τις Ερυθρόλευκες να ανεβάζουν τη διαφορά στους 17 πόντους (38-21) στο 19′ και το ημίχρονο να λήγει με το Τριφύλλι στο -16 (39-23).

Στην έναρξη της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός πήγε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 20 πόντους (45-25) στο 22′, όμως έκτοτε οι παίκτριες της Καπογιάννη “αφυπνίστηκαν” και “έτρεξαν” ένα σερί 15-2 για να μειώσουν σε 47-35 στο 25′. Μάλιστα οι Πράσινες έφεραν στο ματς -11 (53-44) στο 29′, για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με το σκορ στο 56-44.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 60-44 στο 34΄, με τον Παναθηναϊκό να κάνει την τελευταία του προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς και να μειώνει σε 63-51 στο 36′. Τα λάθη όμως σε κρίσιμα σημεία στέρησαν από το Τριφύλλι το κάτι παραπάνω, με τις Ερυθρόλευκες να ξεφεύγουν με 68-51 στο 38′ και την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με 73-58.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-23, 56-44, 73-58