Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 74-61: Τα έσπασε και το πλήρωσε ακριβά

Η πρωτοφανής αστοχία, η αδυναμία στα ριμπάουντ και  γενικότερα η κάκιστη εικόνα του Παναθηναϊκού στην επίθεση,  δεν επέτρεψε στο “τριφύλλι” να διεκδικήσει τη νίκη στον πρώτο τελικό της Basket League, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί εύκολα του “τριφυλλιού” με 74-61 . Από το επιθετικό ναυάγιο των “πράσινων” διασώθηκαν μόνο οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Οκάρο Ουάιτ (σκόραραν αμφότεροι από 13 πόντους).

Με αυτό τον τρόπο οι ‘Πειραιώτες” έκαναν το 1-0, ενώ το δεύτερο ματς της σειράς θα λάβει χώρα την Τρίτη (14/6) στο ΟΑΚΑ.

Η πρώτη περίοδος δεν χρίζει ιδιαίτερης ανάλυσης, αφού οι “πράσινοι” ήταν απελπιστικά άστοχοι στην επίθεση (σε αυτό έπαιξε ρόλο και η πολύ κακή απόδοση του Νεμάνια Νέντοβιτς), ενώ με την πάροδο του χρόνου άρχισαν να έχουν προβλήματα και στην άμυνα. Ως εκ τούτου βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 9-0, ενώ το πρώτο καλάθι του “τριφυλλιού” ήρθε μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα, διά χειρός Λεωνίδα Κασελάκη.

Την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μουσταφά Φαλ κατάφεραν να ελέγξουν τα ριμπάουντ και να βρουν κάποια ελεύθερα τρίποντα, την ώρα που η εξαιρετική άμυνά τους, τους έδινε ρυθμό και στην επίθεση.

Κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 23-4 υπέρ των γηπεδούχων, σε ένα διάστημα που κυριάρχησαν ολοκληρωτικά/

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “πράσινοι” προσπάθησαν να βγάλουν ενέργεια στην άμυνα και να βρουν καλύτερες επιλογές στην επίθεση. Η είσοδος του Οκάρο Ουάτ αποτέλεσε εγγύηση και για τους δύο τομείς, ωστόσο τα δύο γρήγορα φάουλ του Αμερικάνου, δεν του επέτρεψαν να βοηθήσει όσο θα ήθελε την ομάδα του, παρά το γεγονός πως βρίσκονταν σε πολύ κακή κατάσταση.

Πάντως μέχρι να αποσυρθεί στον πάγκο, ο Αμερικάνος φόργουορντ πρόλαβε να σκοράρει 8 πόντους με 2/2 τρίποντα και 1/1 δίποντο, βοηθώντας την ομάδα του να μειώσει σε 29-19.

Οι “ερυθρόλευκοι” απάντησαν με εύστοχο τρίποντο του Σλούκα, με τη συνέχεια να περιλαμβάνει ένα ρεσιτάλ αστοχίας και λαθών από μεριάς “τριφυλλιού”. Έτσι οι “ερυθρόλευκοι” έτρεξαν ένα επιμέρους 9-1, αποκαθιστώντας και πάλι την τάξη. Κάπως έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +18 (38-20).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος, φτάνοντας τη διαφορά στο +22 χάρη σε καλάθι του Βεζένκοβ (54-32) ωστόσο η ενέργεια που έβγαλε ο Πέιτον Σίβα σε συνδυασμό με τους πέντε πόντους που πέτυχε ο ίδιος, βοήθησαν το “τριφύλλι” να μαζέψει κάπως τη διαφορά. Εν τέλη η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 55-38, με τον αρχηγό Ιωάννη Παπαπέτρου να διαμορφώνει με “buzzer beater” τρίποντο το τελικό σκορ.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Νεμάνια Νέντοβιτς και Τζέρεμι Έβανς κατάφεραν να μπουν στην επιθετική εξίσωση των φιλοξενούμενων, παρόλα αυτά ο τελικός νικητής του αγώνα ήταν γνωστός από το πρώτο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι πήραν κάποιες λύσεις από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ενώ ο Αμερικάνος φόργουορντ σέντερ του Παναθηναϊκού ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό σκορ (74-61), χάρη σε καλάθι δύο πόντων.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Γάλλος σέντερ των γηπεδούχων Μουσταφά Φαλ, ο οποίος νίκησε κατά κράτος τον Γιώργο Παπαγιάννη,  προσθέτοντας στη συλλογή του ένα ακόμα νταμπλ-νταμπλ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-4, 38-20, 55-38, 74-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/5 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 6 (2/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 14 (6/6 δίποντα, 2/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 12 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 8 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 7 (1), Σλούκας 16 (1/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάρτιν 4, Πρίντεζης, Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 5 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Σίβα 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 6 (3/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 13 (1/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης 2, Νέντοβιτς 9 (3/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μέικον (6 ασίστ), Μποχωρίδης, Γουάιτ 13 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Έβανς 11 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 2 (1/7 σουτ)