Όταν Μπεργκ και Φιγκερόα “γκρέμισαν” την αντίσταση του Αστέρα (vid)

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Κυριακή (09/10, 19:30) τον Αστέρα Τρίπολης στη Λεωφόρο, με μοναδικό στόχο τη νίκη και τη διατήρηση του σερί. Το “Τ” ενόψει αυτής της αναμέτρησης σας θυμίζει μία παλιά νίκη των “πράσινων” απέναντι στους Αρκάδες που ήρθε με δύσκολο τρόπο.

Τη σεζόν 2013-14, το Τριφύλλι έχοντας αφήσει πίσω του μία κακή χρονιά στην οποία βγήκε έκτος και δεν κατάφερε να πάρει αδειοδότηση, θέλησε να αλλάξει εντελώς το ρόστερ του. Η επιλογή για τη θέση του προπονητή, ήταν ο Γιάννης Αναστασίου, ο οποίος θέλησε να περάσει στην ομάδα μία ολλανδική ποδοσφαιρική ταυτότητα λόγω της παρουσίας του εκεί.

Στις 29 Σεπτεμβρίου του 2013, ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε στο “Α. Νικολαΐδης” τον Αστέρα Τρίπολης και από την αρχή το παιχνίδι φάνηκε πως θα ήταν πολύ δύσκολο. Τελικά, στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 59′, ο Μπεργκ με ένα άψογο κοντρόλ και με ένα ακόμη εντυπωσιακότερο τελείωμα έκανε το 1-0 ξεσηκώνοντας την “καυτή” Λεωφόρο. Η χαρά των “πράσινων” όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς ένα λεπτό αργότερα ο Ντε Μπλάσις, με ένα σουτ από την μεγάλη περιοχή νίκησε τον Καπίνο. Το Τριφύλλι έφτασε στο γκολ της νίκης, όταν ο Λουτσιάνο Φιγκερόα, που αγαπήθηκε από τον κόσμο κι ας έμεινε λίγο, μπήκε στη πορεία της μπάλας και με ένα άγγιγμα την έστειλε στη γωνία για το 2-1 στο 76′.