Όταν Καρλίτος και Νάγκι “οργίαζαν” στην Πολωνία (vid)

Το Trifilara.gr πρώτο σας αποκάλυψε τις προχωρημένες συζητήσεις ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Καρλίτος. Λίγα 24ωρα μετά ήρθε και η επιβεβαίωση για τη συμφωνία των “πράσινων” με τον Ισπανό παικταρά ο οποίος αναμένεται την ερχόμενη εβδομάδα στην Αθήνα για να περάσει από ιατρικά και να υπογράψει.

Ο Κάρλος Ντάνιελ Λόπεθ, όπως είναι το πλήρες όνομα του 29χρονου φορ, παρότι θα έχει δικαίωμα συμμετοχής από τη νέα σεζόν, θα προπονείται με το Τριφύλλι από την ώρα που θα υπογράψει. Μάλιστα στο Κορωπί θα βρει και έναν παλιό του γνώριμο, τον Ντόμινικ Νάγκι. Οι δυο τους υπήρξαν συμπαίκτες στη Λέγκια τη σεζόν 2018/19, έχοντας μια εξαιρετική συνεργασία, καταγράφοντας συνολικά 21 γκολ και 14 ασίστ, με τον Ισπανό επιθετικό να έχει 16 γκολ και 6 ασίστ και τον Ούγγρο εξτρέμ 5 γκολ και 8 ασίστ.

Υπάρχει μάλιστα ένα παιχνίδι εκείνη τη σεζόν, όπου οι δυο τους έκλεψαν την παράσταση με την απόδοσή τους. Στις 21 Οκτωβρίου του 2018, η Λέγκια υποδέχτηκε τη Βίσλα Κρακοβίας για τη 12η αγωνιστική του Πολωνικού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό με κεφαλιά του Νάγκι. Τρία λεπτά μετά το εικοσάλεπτο, ο Καρλίτος μετά από εξαιρετική ασίστ του Νάγκι έκανε το 2-0, ένα γκολ το οποίο όμως δεν πανηγύρισε.

Βλέπετε ο Ισπανός ήταν “φρέσκια” μεταγραφή της ομάδας της Βαρσοβίας, προερχόμενος από τη Βίσλα. Έτσι σεβόμενος της προηγούμενή του ομάδα, με την οποία παρεμπιπτόντως βγήκε πρώτος σκόρερ και παίκτης της χρονιάς στην Ekstraklasa την προηγούμενη σεζόν (24 γκολ, 7 ασίστ), δεν πανηγύρισε το τέρμα που σημείωσε εναντίον της.

Επιστρέφοντας στο εν λόγω παιχνίδι, η ομάδα της Κρακοβίας κατάφερε μέσα σε 5 λεπτά (57′-62′) να κάνει το 2-0, 2-3 θέτοντας τις βάσεις για μία επική ανατροπή. Τη… δουλειά όμως τους την χάλασε ο Καρλίτος, ο οποίος μία ασύλληπτη γκολάρα, δείγμα της μεγάλης του κλάσης, ισοφάρισε σε 3-3 στο 90ο λεπτό. Λίγο η εξαιρετική του ενέργεια, λίγο η ατμόσφαιρα του γηπέδου, τον “ανάγκασαν” να κάνει έναν υποτυπώδη πανηγυρισμό, πολύ… κρύο σε σχέση με αυτό που η περίσταση επίτασσε.

Αξίζει επίσης να αναφερθεί ότι το “σκηνικό” εκείνης της αναμέτρησης ήταν πολύ… παναθηναϊκό για έναν ακόμη λόγο, καθώς αρχηγός για την γηπεδούχο Λέγκια ήταν ο πρώην τερματοφύλακας του Τριφυλλιού, Αρκάντιους Μάλαρτς.