Όταν ο Μπεργκ “διέλυσε” τον Άρη! (vid)

1-0

Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τον Άρη την προσεχή Κυριακή (23/10, 19:30) με στόχο τη νίκη και το 9/9 στη Super League 1.

Οι “πράσινοι” έχουν τεράστια αυτοπεποίθηση μετά τα συνεχή νικηφόρα αποτελέσματα, κάτι που είχαν και τη σεζόν 2013-14 όταν υποδέχονταν τους “κίτρινους” στη Λεωφόρο για τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.

Συγκεκριμένα, στις 8 Μαρτίου του 2014, το Τριφύλλι προερχόμενο από το εκπληκτικό 0-3 στο “Γ. Καραϊσκάκης” υποδέχτηκε στο “Α. Νικολαΐδης” τον Άρη των πολλών προβλημάτων.

Σε εκείνον τον αγώνα, ο Μάρκους Μπεργκ έκανε “πάρτι” καθώς πέτυχε χατ τρικ, δείχνοντας τη τεράστια κλάση του και σκοράροντας με τρόπους που τους έκανε να μοιάζουν εύκολοι, όμως στην πραγματικότητα δεν ήταν.

Ο Σουηδός άνοιξε το σκορ στο 26′ με τακουνάκι στο πρώτο δοκάρι μετά από σέντρα του Νάνο, με τον Διούδη (αγωνιζόταν στον Άρη) να μην μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα. Για τους Θεσσαλονικείς έχασε πέναλτι ο Τάτος, στο 35′ όμως ο Μανιάς πέντε λεπτά αργότερα πέτυχε το γκολ από κοντά για το 1-1.  Η απάντηση των “πράσινων” ήταν άμεση καθώς στο 45′ Μπεργκ και Ζέκα έκρυψαν τη μπάλα, με τον δεύτερο να βγάζει μόνο του τον Κλωναρίδη για το νέο προβάδισμα του Παναθηναϊκού σε εξαιρετικό χρονικά σημείο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπεργκ ανέλαβε ξανά δράση, σκοράροντας με κεφαλιά στο 56′ ενώ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 74′ με ένα τέρμα πανομοιότυπο με το πρώτο, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.