Όταν ο Σαραβάκος έκανε… πλάκα στον ΠΑΟΚ! (vid)

Με αφορμή τον αγώνα της Κυριακής (2/2, 19:30) με τον ΠΑΟΚ το trifilara.gr θυμάται μια μοναδική εμφάνιση ενός μύθου του Τριφυλλιού. Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε στις 31 Μαίου του 1992 στο ΟΑΚΑ τον ΠΑΟΚ, για την 33η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Κανείς δεν ήξερε ότι στον συγκεκριμένο αγώνα, ένας παίκτης θα πετύχαινε τον υψηλότερο ατομικά αριθμό τερμάτων στο Ελληνικό πρωτάθλημα.

Αυτός δεν ήταν άλλος από τον Δημήτρη Σαραβάκο, ο οποίος έκανε το 90λεπτο της ζωής του, αφού έπαιξε ουσιαστικά μόνος τον Δικέφαλο του Βορρά, σκοράροντας τα 4 από τα 5 γκολ της ομάδας του. Το τελικό σκορ ήταν το ντροπιαστικό 5-1 για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος απλά έβλεπε τον Μητσάρα να σκοράρει δίχως έλεος.

Το πρώτο του τέρμα το πέτυχε στο 35ο λεπτό με ένα άπιαστο βολέ έξω από την περιοχή το οποίο βρήκε στο κάθετο δοκάρι και ύστερα κατέληξε στα δίχτυα αφήνοντας “άγαλμα” τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ.

Ύστερα από μόλις 8 λεπτά, στο 43′, ο Σαραβάκος ευστόχησε από την “άσπρη βούλα” στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του τέρματος.

Έπρεπε να περάσουν 41 αγωνιστικά λεπτά για να σκοράρει πάλι ο “Μητσάρας”, στο 84′ αυτή τη φορά με κεφαλιά στη μικρή περιοχή ύστερα από σέντρα του μεγάλου Βαζέχα.

Το τελευταίο του και τέταρτο τέρμα του το πέτυχε μόλις 4 λεπτά αργότερα στο 88′ πάλι με κεφαλιά, πάλι στη μικρή περιοχή, αλλά αυτή τη φορά η σέντρα έγινε από τον νυν προπονητή του Παναθηναϊκού Γιώργου Δώνη.

Αφού το ματς έληξε, το τελικό σκορ έδειχνε 5-1. Θριαμβευτική νίκη για τον Παναθηναϊκό, αξέχαστο παιχνίδι για τον “μικρό μεγάλο” του Ελληνικού ποδοσφαίρου.

5-1 Σαραβάκος 35’-43’-84’-88’, Φρατζέσκος 60’/ Τουρσουνίδης 54

Παρακολουθήστε τις φάσεις του αγώνα εδώ.