Όταν ο Ζε “έβγαλε από τα ρούχα” του τον Μπόλονι

Ο Λαμκέλ Ζε αποτελεί το όνομα των ημερών στον Παναθηναϊκό, καθώς οι “πράσινοι” ενδιαφέρονται έντονα για την απόκτηση του με τη μορφή δανεισμού. Μάλιστα ο Μπόλονι γνωρίζεται πολύ καλά με τον Καμερουνέζο από την κοινή τους πορεία στη βελγική ομάδα, ενώ σε έναν ευρωπαϊκό αγώνα ο Ρουμάνος τεχνικός βγήκε από τα “ρούχα” του με την εξέλιξη ενός αγώνα.

Πιο συγκεκριμένα στο ματς της Αντβέρμπ με την Άλκμααρ για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League και ύστερα από το 1-1 στην Ολλανδία, ο Λαμκέλ σκοράρει και βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Πανηγυρίζει στις κερκίδες με τους οπαδούς της ομάδας και αποβάλλεται δύο λεπτά μετά το γκολ, αντικρίζοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο εξτρέμ άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, η Αντβέρμπ ισοφαρίστηκε και οι 2 ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Εν τέλει, η Άλκμααρ πήρε την πρόκριση επικρατώντας με 1 – 4. Μάλιστα προπονητής της Αντβέρμπ τότε ήταν ο Μπόλονι, ο οποίος μετά το τέλος της αναμέτρησης είπε χαρακτηριστικά: “Θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για ηλιθιότητα στους ανθρώπους, αλλά όταν είσαι επαγγελματίας, οφείλεις να ακολουθείς συγκεκριμένους κανόνες”.