Ούτε η Ριζούπολη δεν ξόρκισε τον κακό “δαίμονα”

Ο Παναθηναϊκός τα τελευταία χρόνια απέναντι στην Ξάνθη εντός έδρας, δεν έχει πανηγυρίσει νίκη και μετρά τέσσερις ήττες και μια ισοπαλία κόντρα στην Ακριτική ομάδα, η οποία έχει πάρει 13 βαθμούς σε βάθος πέντε χρόνων ως φιλοξενούμενη ομάδα.

Έτσι, ο Παναναθηναϊκός φαίνεται ιδιαίτερα… “φιλόξενος” είτε παίζει στο “Απόστολος Νικολαΐδης”, είτε στο Ο.Α.Κ.Α, είτε στο “Γεώργιος Καμαράς” στην Ριζούπολη.

Από το 2016 και μετά, η ομάδα της Ξάνθης έχει κερδίσει 3 φορές τους “πράσινους” στο γήπεδο της Λεωφόρου (1-0 με γκολ του Σολτάνι , 2-1 με τα γκολ του Ντε Λούκας και του Βασιλακάκη, τον Μάιο του 2018 με το ίδιο αποτέλεσμα, με σκόρερς τους Κάστρο  και Κασάδο).

Την περσινή αγωνιστική περίοδο, ο Παναθηναϊκός απείχε δευτερόλεπτα από το να πανηγυρίσει τη νίκη απέναντι στους Ακρίτες, όμως στις καθυστερήσεις του αγώνα και ενώ το σκορ βρισκόταν στο 2-1 υπέρ του Τριφυλλιού, ο Μαυρομάτης έκανε πέναλτι, η Ξάνθη ισοφάρισε και έφυγε με τον βαθμό από το Ο.Α.Κ.Α.

Φέτος, παρά τις πολλές ευκαιρίες και το VAR.. o Παναθηναϊκός ηττήθηκε ξανά, αυτή την φορά στην Ριζούπολη με 1-0 από την Ξάνθη, η οποία εκτός του ότι φαίνεται να έχει… πάρει τον αέρα του Παναθηναϊκού, βρίσκεται και δεύτερη στο βαθμολογικό πίνακα.