Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 1-2: Ιταλική “σαλάτα” στη Λεωφόρο

Ο Ιταλός ρέφερι Σότσα ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής στη Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός έμεινε μακριά από τα προσδοκώμενα στάνταρ απόδοσης και το Τριφύλλι ηττήθηκε από την ΑΕΚ στη Λεωφόρο με 2-1 στο Αθηναϊκό ντέρμπι.

Μακριά από τον καλό τους εαυτό έμειναν οι περισσότεροι παίκτες του Τριφυλλιού, άνοιξε το σκορ ο Ντζούρισιτς με υπέροχο σουτ, άτολμοι και “μπερδεμένοι” οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς στο ματς με προβλήματα στην αμυντική τους συμπεριφορά.

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Σε σχηματισμό 1-4-3-3 παρέταξε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς τον Παναθηναϊκό στο Αθηναϊκό ντέρμπι. Ο Μπρινιόλι υπερασπίστηκε την εστία του Τριφυλλιού, στην άμυνα βρέθηκαν οι Χουάνκαρ, Μάγκνουσον (έγινε αλλαγή στο τρίτο λεπτό λόγω τραυματισμού και μπήκε ο Γεντβάι), Σχένκεφελντ, Κώτσιρας, στη μεσαία γραμμή οι Πέρεθ, Βιλένα και Ντζούρισιτς, στις πτέρυγες βρέθηκαν οι Μπερνάρ (αριστερά) και Μαντσίνι, ενώ ο Ιωαννίδης ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Η εξέλιξη του ματς

Με τους χειρότερους οιωνούς άρχισε το ματς, καθώς ο Μάγκνουσον τραυματίστηκε στην πρώτη φάση του αγώνα και ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς αναγκάστηκε να κάνει αλλαγή μόλις στο 3ο λεπτό με τον Γεντβάι να μπαίνει στο παιχνίδι.

Οι Πράσινοι εκμεταλλεύτηκαν τον ενθουσιασμό τους και τη “δύναμη” της έδρας και βρήκαν το γκολ στο 10ο λεπτό με ένα απίθανο σουτ του Ντζούρισιτς μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Ιωαννίδη.

Με διπλή σπουδαία επέμβαση ο Μπρινιόλι κράτησε απαραβίαστη την εστία του στην ευκαιρία της ΑΕΚ με τον Λιβάι Γκαρσία στο 12ο λεπτό, ενώ ο Ιταλός τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού έκανε νέα εντυπωσιακή επέμβαση σε κοντινή κεφαλιά του Γκαρσία στο 25ο λεπτό.

Στο 36ο λεπτό και μετά από φάση στην οποία οι Πράσινοι ζήτησαν φάουλ πάνω στον Χουάνκαρ, ο Τσούμπερ με πλασέ έκανε το 1-1.

Το Τριφύλλι έχασε σημαντική ευκαιρία με σουτ του Βιλένα στο 52ο λεπτό.

Στο 61ο λεπτό, ο Ιταλός ρέφερι κακώς δεν έδωσε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Γαλανόπουλο για φάουλ στον Μαντσίνι.

Στο 70ο λεπτό ο Τσούμπερ γύρισε τη μπάλα και ο Πινέδα ανάμεσα σε δύο παίκτες του Παναθηναϊκού έκανε το πλασέ και σκόραρε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του.

Δύο ευκαιρίες μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα έχασε ο Παναθηναϊκός στο 74′. Αρχικά ο Ιωαννίδης είδε τον Στάνκοβιτς να διώχνει εντυπωσιακά τη μπάλα μετά από κεφαλιά του, ενώ στην επόμενη φάση και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βιλένα, ο Αράο πήρε την κεφαλιά και είδε την μπάλα να περνάει ελάχιστα εκατοστά εκτός εστίας.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντική ευκαιρία στο 84ο λεπτό με τον Ελίασον, ο οποίος ξέφυγε από τον Μπρινιόλι και έκανε το πλασέ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 1-2

Σκόρερ: 10′ Ντζούρισιτς – 36′ Τσούμπερ, 70′ Πινέδα
Κίτρινες κάρτες: 33′ Μπερνάρ, 43′ Χουάνκαρ, 90′ Παλάσιος – 21′ Μήτογλου, 25′ Γκατσίνοβιτς, 54′ Γαλανόπουλος, 89′ Αραούχο