Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 2-1: Έβγαλε αντίδραση και παρέμεινε ζωντανός!

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή, νίκησε με 2-1 την ΑΕΚ.

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή, νίκησε με 2-1 την ΑΕΚ στη Λεωφόρο και παρέμεινε “ζωντανός” στη διεκδίκηση του τίτλου!

Οι Πράσινοι είδαν την “Ένωση” να ανοίγει το σκορ, έπειτα από νέο σοβαρό λάθος της άμυνας τους, όμως μέσα σε δύο λεπτά, με τους Μπακασέτα – Ιωαννίδη, κατόρθωσαν να γυρίσουν… τούμπα το ματς και να νικήσουν.

Στο -4 από την κορυφή και από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ, αλλά και στο -3 από τη 2η ΑΕΚ, βρίσκεται πλέον το Τριφύλλι. Μονόδρομος η νίκη απέναντι στον Άρη στη Θεσσαλονίκη, για την ομάδα του Φατίχ Τερίμ.

Το πλάνο του Τερίμ

Με τρεις αλλαγές, σε σχέση με το πρόσφατο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Φατίχ Τερίμ.

Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Ντραγκόφσκι, ενώ στην άμυνα (από τα αριστερά προς τα δεξιά), ξεκίνησαν οι Χουάνκαρ, Γεντβάι, Ακαϊντίν και Κώτσιρας. Στη μεσαία γραμμή βρέθηκαν οι Αράο, Τσέριν και Μπακασέτας, την ώρα που στην επίθεση, βασικοί ήταν οι Βέρμπιτς (αριστερά), Μπερνάρ (αριστερά) και Ιωαννίδης (κορυφή).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Για ακόμη ένα παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός “πλήρωσε” την κακή αμυντική λειτουργία του και μόλις στο 5ο λεπτό, βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Έπειτα από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή του Τριφυλλιού, ο Χουάνκαρ δεν προστάτεψε την μπάλα για να κερδίσει το άουτ, ο Ελίασον του έκλεψε, με τον Βίντα να επωφελείται και να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Οι Πράσινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 10’ έχασαν σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, όταν ο Μπερνάρ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ η εστία ήταν… σχεδόν ανυπεράσπιστη!

Στην προσπάθειά του να φτάσει στην ισοφάριση, το Τριφύλλι άφηνε αρκετούς χώρους και η “Ένωση” λίγο έλειψε να βρει και δεύτερο γκολ στο 12’, όταν ο Λιβάι Γκαρσία πάσαρε στον Τσούμπερ, ο οποίος αστόχησε μέσα από την περιοχή.

Σταδιακά η ομάδα του Φατίχ Τερίμ έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 24ο λεπτό βρήκε δίχτυα με τον Μπακασέτα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε, αφού ο Αράο, ο οποίος ήταν αυτός που έβγαλε την ασίστ, ήταν εκτεθειμένος.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει και στο 32’, ο Μπακασέτας σκόραρε ξανά, με συρτό σουτ έξω από την περιοχή, όμως αυτή τη φορά το γκολ μετρούσε και έτσι έγινε το 1-1.

Μάλιστα, οι Πράσινοι εκμεταλλευτήκαν την ορμή τους από την ισοφάριση και δύο λεπτά αργότερα, ο Ιωαννίδης έκλεψε από τον Μουκουντί και πλάσαρε πάνω από τον Αθανασιάδη, για το 2-1.

Στην “επανάληψη” και συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό, οι γηπεδούχοι “άγγιξαν” το τρίτο γκολ, όταν ο Μπακασέτας βρήκε τον Ιωαννίδη, ο οποίος υποδέχτηκε την μπάλα και εκτέλεσε στην κίνηση, ωστόσο αστόχησε για… εκατοστά.

Ο Τερίμ είχε επιλέξει να γυρίσει τον Αράο στην άμυνα και να παίξει με τρεις αμυντικούς, δίνοντας την μπάλα στην ομάδα του Ματίας Αλμέιδα.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου μέρους, ο Παναθηναϊκός είχε παθητικό ρόλο, όμως δεν απειλούνταν με κλασικές ευκαιρίες από την ΑΕΚ.

Στο 63′ ο Γέντβαι έκανε σωτήριο τάκλιν, παραχωρώντας κόρνερ, προτού βρεθούν σε πλεονεκτική θέση οι “κιτρινόμαυροι”, ενώ στο 73′ ο Ιωαννίδης πήρε την μπάλα από τον Μπερνάρ και πλάσαρε ψηλά, άουτ.

Το Τριφύλλι δεν κρατούσε την μπάλα, ωστόσο δεν δεχόταν και φάσεις. Η μοναδική δύσκολη στιγμή για τους Πράσινους έλαβε χώρα στο 91′, όταν έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκατσίνοβιτς, ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε εντυπωσιακά.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γέντβαϊ, Ακαϊντίν, Χουάνκαρ (61’ Μλαντένοβιτς), Αράο, Τσέριν (88’ Βιλένα), Μπακασέτας (88’ Πέρεθ), Βέρμπιτς (61’ Μαντσίνι), Ιωαννίδης, Μπερνάρ (79’ Λημνιός).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (57’ Πινέδα), Ελίασον, Τσούμπερ (57’ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (70’ Αμραμπατ), Μάνταλος (57’ Αραούχο), Λιβάι Γκαρσία (57’ Πόνσε).