Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 78-72: Με… ιδρώτα το πρώτο βήμα (vids)

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε “σκούρα” κόντρα στην ΑΕΚ στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών των play offs της Basket League στο ΟΑΚΑ, αλλά επικράτησε με 78-72 της Ένωσης και έκανε το 1-0. Την Παρασκευή (21/5, 21:15) η δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων και πάλι στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για το Τριφύλλι ήταν ο Χάουαρντ Σαντ Ρος, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους, ενώ 16 και 14 πρόσθεσαν οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Μάριο Χεζόνια αντίστοιχα.

Κακός σε άμυνα και επίθεση και… Παπαπέτρου

Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση, με μοναδικό διασωθέντα για τους Πράσινους τον Παπαπέτρου, που ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με 9 πόντους. Το Τριφύλλι μάλιστα κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μόλις ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 3-4 στο 3′ και με 3-6 στο 5′, για να πάρει προβάδισμα με 7-12 στο 6′, αλλά τον Παναθηναϊκό με κύριο εκφραστή τον αρχηγό του να ισοφαρίζει σε 12-12 στο 7′. Οι Πράσινοι στο 9′ πέρασαν για πρώτη μπροστά στο σκορ με 15-14, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα.

Μήτογλου και Μποχωρίδης τον “ξύπνησαν” από τον λήθαργο

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παρουσιάζει το ίδιο κακό πρόσωπο, επιτρέποντας στην ΑΕΚ να πάρει και πάλι διαφορά 5 πόντων. Ωστόσο το επιθετικό “ξέσπασμα” του Μποχωρίδη και την πολύ καλή παρουσία του Μήτογλου κατάφερε να φέρει “τούμπα” το ματς.

Η Ένωση πέρασε μπροστά στο 14′ με 17-22, με το Τριφύλλι να απαντάει με δικό του σερί 9-0 και παίρνει και πάλι το προβάδισμα με 26-22 στο 15′. Η ΑΕΚ όμως με πρωταγωνιστή τον Μέικον επέστρεψε στο ματς και πέρασε και πάλι μπροστά με 28-31 στο 17′. Το “ξέσπασμα” του Μποχωρίδη όμως και οι 10 αναπάντητοι πόντοι του Παναθηναϊκού έφεραν τους Πράσινους στο 45-35 στο 20′, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 45-38.

Θυμήθηκε την κακή πρώτη περίοδο

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός θυμήθηκε το κακό πρόσωπο που είχε εμφανίσει στην πρώτη περίοδο, με το Τριφύλλι να έχει και πάλι τον Παπαπέτρου ηγέτη επιθετικά, αδυνατώντας γενικότερα να βρει εύκολους πόντους, και τον Σαντ Ρος να δίνει πολύτιμες λύσεις στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι Πράσινοι προηγήθηκαν και πάλι με +10 (50-40) στο 23′, όμως η ΑΕΚ με σερί 7-0 μείωσε σε 50-47 στο 26′. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα δικό του επιμέρους 5-0 και έκανε το 55-47 στο 27′, με την Ένωση να πλησιάζει και πάλι σε 55-52 στο 28′. Το Τριφύλλι “έτρεξε” ένα 7-0 και προηγήθηκε και πάλι με +10 (62-52) στο 29′, για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με το σκορ στο 62-57.

“Ίδρωσε” αλλά έκανα το 1-0

Και στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε κόντρα στην ΑΕΚ, με τους Πράσινους χάρη στον Σαντ Ρος να πετυχαίνουν ορισμένα καθοριστικά καλάθια και να μην επιτρέπουν στην Ένωση να μπει στη διεκδίκηση του αγώνα. Το Τριφύλλι έκανε το 1-0 στη σειρά και πλέον κοιτάει το δεύτερο ματς της Παρασκευής.

Η ΑΕΚ πλησίασε σε 62-59 στο 31′, όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με 70-61 στο 34′. Οι Κιτρινόμαυροι δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν και πάλι σε 70-66 στο 35′, με το Τριφύλλι να παίρνει διαφορά +7 (73-66) στο 37′. Η Ένωση ωστόσο ήταν “σκληρό καρύδι” και έφερε το ματς στο -3 (73-70) στο 38′, με τους Πράσινους να προηγούνται με 76-70 στο 39′ και να παίρνουν τη νίκη με 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 45-38, 62-57, 78-72