Παναθηναϊκός – ΑΕΚ: Το τελευταίο ντέρμπι με κόσμο στη Λεωφόρo (vid)

SUPERLEAGUE / ÐÁÏ - ÁÅÊ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÁÍÔÙÍÇÓ ÍÉÊÏËÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

O Παναθηναϊκός υποδέχεται την Κυριακή (27/2) στις 19:30 την ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League, σε ένα πολύ σημαντικό ματς αναφορικά με την είσοδο του “τριφυλλιού” στα play off.

To μεγάλο παιχνίδι θα λάβει χώρα στη Λεωφόρο, ενώ η ιστορική έδρα του “τριφυλλιού” θα είναι ξανά γεμάτη κατά το ήμισυ μετά από αρκετό καιρό.

Με αφορμή αυτό το γεγονός, το “Τ” θυμάται την τελευταία αναμέτρηση των δύο ομάδων σε γεμάτη Λεωφόρο.

Πάμε πίσω λοιπόν στις 19 Νοεμβρίου 2017, όταν οι δύο “μονομάχοι” διασταύρωσαν τα ξίφη τους στην ιστορική έδρα του “τριφυλλιού”, για την 11η αγωνιστική του πρωτθλήματος της σεζόν 2017-2018.

Οι “πράσινοι” ευτύχησαν να προηγηθούν πολύ νωρίς στο σκορ, αφού ο Ροντρίγκο Μολέδο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του  με εξαιρετική κεφαλιά μόλις στο 9′, ύστερα από αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Όσκαρ Χίλιεμαρκ.

Εν τέλη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σώσουν τον βαθμό της ισοπαλίας στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με το  σουτ του Λιβάγια να κοντράρει στον Χουλτ και να ξεγελάει τον Βλαχοδήμο, για το τελικό 1-1.

Τέλος αξίζει να σημειωθεί πως η αναμέτρηση στιγματίστηκε από τις άσεμνες χειρονομίες του τότε προπονητή της “Ένωσης” Μανόλο Χιμένεθ προς τον κόσμο του Παναθηναϊκού. Ο Ισπανός τεχνικός τιμωρήθηκε με ποινή αποκλεισμού 45 ημερών από τα γήπεδα.