Παναθηναϊκός – Άλμπα 92-69 : Οι Γερμανοί… πλήρωσαν τα “σπασμένα” (vid)

Ένας εντυπωσιακός Παναθηναϊκός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έφτασε στην άνετη επικράτηση επί της Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ με 92-69 στην 15η αγωνιστική της Euroleague. Το Τριφύλλι αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς έφτασε στην 5η του νίκη στη φετινή σεζόν.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Πράσινους ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους, ενώ άλλους 13 πρόσθεσαν οι Νεμάνια Νέντοβιτς και Χάουαρντ Σαντ Ρος. Στους 12 σταμάτησε ο Γιώργος Παπαγιάννης.

Με οδηγό την άμυνα

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ με σαφή πρόθεση να πιέσει στην άμυνα και να κάνει δύσκολη τη ζωή των παικτών της Άλμπα. Οι Γερμανοί ωστόσο βρήκαν 4 γρήγορους πόντους στο πρώτο λεπτό με τον Σίκμα, όμως οι Πράσινοι βρήκαν ρυθμό στη συνέχεια, παρότι έχασαν νωρίς με δύο φάουλ τον Νέντοβιτς.

Το Τριφύλλι έτρεξε ένα σερί 14-2 με πρωταγωνιστές του Παπαγιάννη και Παπαπέτρου και προηγήθηκε με 14-6 στο 5′, για να μειώσει όμως στη συνέχεια η Άλμπα με δικό της σερί σε 19-18 στο 9′. Ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού με δύο τρίποντα όμως έφερε τους Πράσινους στο +7 (25-18 ) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Αρχηγού παρόντος και… Κασελάκη επιτρέποντος!

Ο Παναθηναϊκός έδειξε την ίδια διάθεση στην άμυνα και στη δεύτερη περίοδο, με τους Πράσινους να μην αφήνουν εύκολους πόντους στην Άλμπα. Οι Πράσινοι έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά (29-18) στο 11′ , όμως στη συνέχεια “κόλλησαν” επιθετικά.

Ο Βόβορας πέρασε στο παρκέ τους Παπαπέτρου και Κασελάκη, που άλλαξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Οι Γερμανοί είχαν ωστόσο προλάβει να “τρέξουν” ένα σερί 2-11 και να μειώσουν σε απόσταση βολής (31-29) στο 15′.  Οι δύο Πράσινοι έδωσαν σημαντικές λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ, με το Τριφύλλι να ανεβάζει και πάλι στη διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων (37-29) στο 19′, με σερί 6-0, για να κλείσει το ημίχρονο με 39-32.

Τρίποντη… εκτέλεση!

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου ο Ρενέσες εφάρμοσε άμυνα ζώνης, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν έτοιμος να διασπάσει και αυτό το τρικ του προπονητή της Άλμπα. Οι Πράσινοι βρήκαν ρυθμό έξω από τα 6,75μ., είχαν το καλύτερο δεκάλεπτο στο παιχνίδι με 27 πόντους και τον Νέντοβιτς να μετράει 3 “βόμβες”!

Το Τριφύλλι έστειλε τη διαφορά μέχρι και το +15 (60-45) στο 28′, βάζοντας  τα θεμέλια για την επιστροφή στις νίκες, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά με 14 πόντους (66-52), παίρνοντας βοήθειες από όλους τους παίκτες που πάτησαν το παρκέ.

Σοβαρός, συγκεντρωμένος και… τυπική διαδικασία

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε όρεξη για αστεία ούτε στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και παρουσιάστηκε σοβαρός και απόλυτα συγκεντρωμένος στο παρκέ. Οι Γερμανοί βρήκαν ρυθμό από την περιφέρεια και μείωσαν στο 33′ σε 69-61, όμως το Τριφύλλι αντέδρασε άμεσα και έκοψε οποιαδήποτε πιθανότητα της Άλμπα για επιστροφή στο σκορ.

Οι Πράσινοι πάτησαν το πόδι στο “γκάζι” και μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα, φτάνοντας μάλιστα τη διαφορά στο υψηλότερο σημείο της αναμέτρησης με τη λήξη, χάρη στο εύστοχο τρίποντο του Φόστερ, που διαμόρφωσε το τελικό 92-69.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 39-32, 66-52, 92-69.