Παναθηναϊκός – Άρης 2-0: Αντίδραση από το Τριφύλλι!

Μετά από δύο συνεχόμενες "γκέλες", ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών, καθώς επικράτησε με 2-0 του Άρη στη Λεωφόρο.

Μετά από δύο συνεχόμενες “γκέλες”, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών, καθώς επικράτησε με 2-0 του Άρη στη Λεωφόρο και διατηρείται στην… κούρσα τίτλου.

Οι Μπακασέτας και Ιωαννίδης ήταν οι σκόρερ του Παναθηναϊκού, στο γήπεδο ο πρωταθλητής του NFL, Γιώργος Καρλάφτης, συνθήματα για τα Τέμπη, αλλά και κατά του Αλαφούζου από μερίδα των φιλάθλων.

Το πλάνο του Φατίχ Τερίμ

Αλλαγές στο βασικό σχήμα του Παναθηναϊκού έκανε ο Φατίχ Τερίμ στο ματς με τον Άρη, καθώς επανέφερε τον Ντραγκόφσκι κάτω από τα γκολπόστ των Πράσινων.

Στην άμυνα αγωνίστηκαν οι Μλαντένοβιτς (αριστερά), Ούγκο, Ακαϊντίν, Κώτσιρας (δεξιά), στο κέντρο οι Ζέκα, Τσέριν και Μπακασέτας, ενώ στις πτέρυγες της επίθεσης βρέθηκαν οι Μπερνάρ και Παλάσιος και ο Ιωαννίδης στην κορυφή.

Η εξέλιξη του αγώνα στη Λεωφόρο

Οι Πράσινοι μπήκαν με όρεξη στο παιχνίδι και στο 3ο λεπτό έστειλαν τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για το 1-0!

Ο Παλάσιος γύρισε από τη δεξιά πτέρυγα στον Μπακασέτα και ο τελευταίος με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ στη Λεωφόρο.

Δύο λεπτά αργότερα, οι Πράσινοι έχασαν νέα σπουδαία ευκαιρία σε τετ α τετ του Μπακασέτα και σημαντική επέμβαση του Κουέστα.

Στο 14ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά και στο δεύτερο γκολ, ωστόσο ο – αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι – Μπερνάρ έστειλε τη μπάλα άουτ!

Μετά από εξαιρετική προσπάθεια και πλασέ με εξωτερικό φάλτσο, ο Ιωαννίδης είχε δοκάρι στο 18ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης έχασε σημαντική ευκαιρία στο 31′ με σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο 41ο λεπτό ο Άρης απείλησε με διπλή ευκαιρία και τον Ζέκα να διώχνει τη μπάλα την τελευταία στιγμή από την περιοχή του Τριφυλλιού.

Στο 50ο λεπτό ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Σουλεϊμάνοφ και ο Ιωαννίδης από την άσπρη βούλα έκανε το 2-0 για τους Πράσινους.

O Ντραγκόφσκι έκανε σημαντική επέμβσαση στο 60ο λεπτό μετά από σουτ του Γκαρθία και στο 65ο λεπτό οι Πράσινοι απείλησαν με σουτ του Μλαντένοβιτς.

Ο Σέρβος μπακ έχασε άλλη μια σημαντική ευκαιρία στο 86ο λεπτό, καθώς έκανε το δυνατό σουτ και ανάγκασε τον Κουέστα σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο 88ο λεπτό ο Αράο έφτασε μια… ανάσα από το γκολ, ωστόσο μετά το σουτ που έκανε η άμυνα του Άρη κατάφερε να διώξει πάνω από τη γραμμή τη μπάλα!