Παναθηναϊκός – Αστέρα Τρίπολης 1-0: O Aϊτόρ το βιολί του και το “πράσινο” τρένο συνεχίζει ακάθεκτο

SUPERLEAGUE 2022-2023 / ΠΑΟ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (ΣΩΤΗΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ποιος; Ποιος; Aυτός 1-0. Και όταν λέμε αυτός προφανώς αναφερόμαστε στον μεγάλο πρωταγωνιστή της φετινής σεζόν, Αϊτόρ Κανταλαπιέντρα.

Δεν βρήκε τη λύση στο πούλμαν του Αστέρα

Ο Παναθηναϊκός πήρε μία πολύ σημαντική νίκη, στην αναμέτρηση με τον Αστέρα Τρίπολης στη Λεωφόρο, για την έβδομη αγωνιστική της Super League, με τον Ισπανό εξτρέμ να νικάει από το σημείο του πέναλτι τον Παπαδόπουλο στο 78′, χαρίζοντας μία ακόμα νίκη στην ομάδα του. Η παράβαση υποδείχθηκε ύστερα από τη χρήση του VAR. Oι “πράσινοι” έκαναν το 7/7 και έφτασαν τους 21 βαθμούς, παραμένοντας στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με λίγες φάσεις, καθώς αφενός το σκληρό έως και αντιαθλητικό σε κάποιες περιπτώσεις παιχνίδι του Αστέρα και αφετέρου οι πολλές διακοπές, δεν άφησαν τους “πράσινους” να βρουν ρυθμό, στο πρώτο 30λεπτο.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διαβάσουν καλύτερα την άμυνα των “Αρκάδων” και δημιούργησαν κάποιες καλές καταστάσεις προς την εστία του Παπαδόπουλου.

Μάλιστα από το 25ο λεπτό και έπειτα ανέβασε την απόδοσή του και ο Μπερνάρ, με τον Βραζιλιάνο μεσοεπιθετικό του “τριφυλλιού” να πραγματοποιεί ένα καλό σουτ στο 29′, ωστόσο η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς και κατέληξε στα χέρια του Παπαδόπουλου.

Στο 32′ ο 30χρονος κέρδισε φάουλ σε καλή θέση μετά από ωραία ενέργεια . Ο ίδιος το εκτέλεσε εξαιρετικά με τον Σχένκεφελντ να βρίσκεται ολομόναχος στην μικρή περιοχή του Αστέρα. Παρόλα αυτά ο Ολλανδός δεν κατάφερε να νικήσει τον Παπαδόπουλο, με τον γκολκίπερ του Αστέρα να παραχωρεί κόρνερ.

Δυο λεπτά μετά ο Αϊτόρ έπιασε την κεφαλιά μετά από ωραία σέντρα του Παλάσιος, αλλά ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων μπλόκαρε.

ΟΙ “πράσινοι” συνέχισαν την πίεση τους, με τον Παλάσιος να κάνει κακή σέντρα από πολύ καλή θέση στο 38′, ενώ λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Ιγκλέσιας. Η παράβαση ήταν καθαρή, παρόλα αυτά ήταν λίγα μέτρα έξω από την περιοχή του Αστέρα. Παρόλα αυτά ο άρχοντας της αναμέτρησης διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους ήταν και αυτή για τον Παναθηναϊκό, με τον Σάντσες να μην μπορεί να βρει την μπάλα από ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση, μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ.

Με αυτό τον τρόπο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σημειώσουν κάποια καλή φάση σε αυτό το διάστημα, παρόλα αυτά ήταν ξεκάθαρο πως αυτό που του ένοιαζε ήταν να καταστρέψουν το παιχνίδι των πρωτοπόρων του βαθμολογικού πίνακα. Στον αντίποδα οι “πράσινοι”, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους μετά το 30′, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό.

Πίεσε ασφυκτικά αλλά…………

Ο Αστέρας κατάφερε να απειλήσει σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, ωστόσο τόσο η κεφαλιά του Ιγκλέσιας (48′), όσο και το σουτ του Τιλικά (50′), πέρασαν πολλά μέτρα μακριά από την εστία του Μπρινιόλι.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε στο 50′ με τον Ιωαννίδη να πιάνει την κεφαλιά μετά από ωραία σέντρα του Χουάνκαρ, όμως ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε εύκολα.

Ο Ισπανός μπακ έκανε μία πολύ ωραία προσπάθεια τρία λεπτά αργότερα και πάσαρε εξαιρετικά στον Αϊτόρ, ωστόσο ο 26χρονος εξτρέμ αστόχησε σε σουτ από θέση μέσα αριστερά, εντός της μεγάλης περιοχής του Αστέρα. Οι “πράσινοι” συνέχισαν να πιέζουν, με τον Ιωαννίδη να σουτάρει άουτ.

Ο συνήθης ύποπτος μίλησε την κατάλληλη στιγμή

Εν τέλει η λύση για τον Παναθηναϊκό ήρθε από τον συνήθη ύποπτο Αϊτόρ. Ο Ισπανός ανατράπηκε καθαρά από τον Άλβαρεζ στο 77′ μέσα στην περιοχή του Αστέρα, με τον Παπαδόπουλο να υποδεικνύει σε πρώτη φάση επιθετικό φάουλ.

Όμως το VAR ήταν ξανά εκεί για να αποκαταστήσει την τάξη, με τον άρχοντα της αναμέτρησης να υποδεικνύει πέναλτι για τον Παναθηναϊκό.

Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός δεν αστόχησε και νίκησε τον Παπαδόπουλο στο 78′, στέλνοντας στα ουράνια τους οπαδούς του Παναθηναϊκού.

Άγιος Αλμπέρτο

Λίγο αργότερα ο Ιωαννίδη έχασε μία μεγάλη ευκαιρία για να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του, ενω στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αστέρας λίγο έλειψε κάνει τη ζημιά.  Ο Σίτο σούταρε από πολύ καλή θέση, με τον Μπρινιόλι να αποκρούει εκπληκτικά και να κρατάει το 0.

Με αυτό τον τρόπο ολοκληρώθηκε το παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει μία σπουδαία νίκη,  με τον ίδιο τρόπο που ηττήθηκε πέρσι από τον Αστέρα στην ιστορική του έδρα (με πέναλτι ύστερα από τη χρήση του VAR). Φαίνεται πως του το χρωστούσε η μοίρα. Το μόνο σίγουρο είναι πως το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς συνέχισε τη διατριβή του στην προπαίδεια του 3, καθώς και να προελαύνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ζουκάνοβιτς στο 84′.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Mπρινιόλι, Σάντσες (75′ Βαγιαννίδης), Σχένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπν Πέρεθ, Κουρμπέλης (90′ Τσοκάι), Μπερνάρ, Παλάσιος (Βέρμπιτς 63′), Αϊτόρ, Ιωαννίδης

Αστέρας Τρίπολης: (Hρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Γκαρθία (Κρεσπί 46′), Στάνκο, Τιλίκα (Ριέρα 88′), Μπαράλες (Μουνάφο 60′), Ιγκλέσιας, Καστάνιο, Γκαρντάφσκι, Αλβάρεζ, Μπαρτόλο και Τζουκάνοβιτς