Παναθηναϊκός – Ατρόμητος 1-2: “Σοκ” στη Λεωφόρο

Ήττα-σοκ από τον Ατρόμητο στη Λεωφόρο για τον Παναθηναϊκό.

Ο… αφελής Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Ατρόμητο (1-2) στη Λεωφόρο και πλέον χρειάζεται νίκη με διαφορά δύο τερμάτων στο Περιστέρι, για να προκριθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι Πράσινοι, που αγωνίστηκαν με νέα πρόσωπα και επτά αλλαγές απέναντι στους Περιστεριώτες, προηγήθηκαν στο ματς και είχαν αρκετές ευκαιρίες, ωστόσο τιμωρήθηκαν από δύο κακές αμυντικές αντιδράσεις, αλλά και από την αστοχία τους.

Έτοιμος φάνηκε ο Τάσος Μπακασέτας, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα δραστήριος στο ντεμπούτο του, την ώρα που και ο Μπαρτλομιέι Ντραγκόφσκι έδειξε κάποια θετικά στοιχεία. Καλός και ο Βίτορ Ούγκο, ο οποίος πάντως χρειάζεται χρόνο για να προσαρμοστεί.

Μοιραίος ο Φώτης Ιωαννίδης, που έχασε πέναλτι στο 90′, πρώτη ήττα του Φατίχ Τερίμ στον “πράσινο” πάγκο, από τον κακό “δαίμονα” του Παναθηναϊκού τη φετινή σεζόν.

Το πλάνο του Φατίχ Τερίμ

Με τρία νέα πρόσωπα παρέταξε την ενδεκάδα του Παναθηναϊκού ο Φατίχ Τερίμ. Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Ντραγκόφσκι, ενώ στην άμυνα – από τα αριστερά προς τα δεξιά – οι Μλαντένοβιτς, Ούγκο, Ακαϊντίν και Κώτσιρας. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Αράο, Βιλένα και Μπακασέτας, ενώ  στην επίθεση βρέθηκαν οι Αϊτόρ, Μαντσίνι και Τζούρισιτς.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και στο 10ο λεπτό, ο Μπακασέτας εκτέλεσε, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι!

Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο 30χρονος μεσοεπιθετικός όμως, το έκανε ο Αϊτόρ ένα λεπτό αργότερα, όταν υποδέχθηκε τη μπάλα, ύστερα από προσπάθεια του Τζούρισιτς και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 19’ ο Ισπανός εξτρέμ είχε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, όμως δεν κατόρθωσε να εκτελέσει σωστά, μετά την εξαιρετική πάσα του Ούγκο.

Και στο 27’, κόντρα στη ροή του ματς, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1. Ο Έρλινγκμαρκ βρέθηκε ολομόναχος στην περιοχή, ύστερα από κακή αντίδραση της “πράσινης” άμυνας και εκτέλεσε για να αποκρούσει ο Ντραγκόφσκι, όμως ο Αντζιέλσκι πήρε το “ριμπάουντ” και βρήκε δίχτυα.

Αρχικά είχε σηκωθεί η σημαία, ωστόσο ύστερα από παρέμβαση του VAR, το γκολ μέτρησε, με την φάση πάντως να είναι αρκετά οριακή.

Στο 31ο λεπτό ο Αϊτόρ επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, το οποίο κόντραρε επάνω στον Έντερ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Ντραγκόφσκι πραγματοποίησε μία σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Γιουμπιτάνα.

Ο Μαντσίνι έχασε σπουδαία ευκαιρία για να βάλει ξανά μπροστά τον Παναθηναϊκό, στο 34’, αφού ο Αργεντίνος εξτρέμ δεν μποόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από την μικρή περιοχή.

Στο 42’ ο Ατρόμητος γύρισε το παιχνίδι μετά από τραγική τοποθέτηση της άμυνας των γηπεδούχων. Μετά από κόρνερ του Παναθηναϊκού και απομάκρυνση της μπάλας, ο Ρομπάιγ έφυγε στην αντεπίθεση και πάσαρε στον Γιουμπιτάνα, ο οποίος σκόραρε για το 2-1.

Στην “επανάληψη” ο Βιλένα απείλησε στο 54’, ωστόσο ο Τσιντώντας μπλόκαρε. Στο 58’ ο Ακαϊντίν πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια, την ώρα που ο Αϊτόρ αστόχησε από πλεονεκτική θέση, έπειτα άπο άψογη πάσα του Μπακασέτα, τρία λεπτά αργότερα.

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν στην “πράσινη” περιοχή στο 67’ και έχασαν ευκαιρία με τον Βαλένσια.

Ο Τζούρισιτς αστόχησε με κοντινή κεφαλιά στο 69’, ενώ ίδια ήταν η κατάληξη, ύστερα από κεφαλιά με την… πλάτη, από τον Μπερνάρ στο 72’.

Στο 75’ ο Ιωαννίδης έδωσε μία “μαγική” πάσα στον Μπερνάρ, όμως εκείνος έκανε μία κακή επιλογή και το πλασέ του σταμάτησε στον Τσιντώντα.

Ο Μλαντένοβιτς έστειλε τη μπάλα άουτ στο 76’, με την σέντρα σουτ του Αϊτόρ, να μην έχει καμία τύχη στο 79’.

Στο 85ο λεπτό ο Ασεβέδο χτύπησε εκτός φάσης τον Ιωαννίδη μέσα στην περιοχή, με τον Διαμαντόπουλο να δείχνει την άσπρη βούλα, αφού συμβουλεύτηκε το VAR. Ο 24χρονος φορ του Παναθηναϊκού ανέλαβε την εκτέλεση στο 90’, όμως ο Τσιντώντας απέκρουσε και έπειτα από… διπλό δοκάρι, ο γκολκίπερ του Ατρομήτου μπλόκαρε!

Έτσι, οι Πράσινοι έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, κάτι το οποίο δεν κατάφεραν ούτε στα εναπομείναντα λεπτά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (60’ Βαγιαννίδης), Ακαϊντίν, Ούγκο, Μλαντένοβιτς, Αράο (71’ Πέρεθ), Βιλένα (61’ Μπερνάρ), Μπακασέτας (71’ Ιωαννίδης), Μαντσίνι (87’ Ζέκα), Τζούριτσιτς, Αϊτόρ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ιλιτς): Τσιντώντας, Τσακμάκης, Ασεβέδο, Ιμερέκοφ (65’ Ντε Μποκ), Αθανασίου, Γκονζάλες, Ερλινγκμαρκ, Γιουμπιτάνα (65’ Κούεν), Ρομπάιγ (76’ Πομόνης), Αντζιέλσκι 90+4’ Βέργος), Βρακάς (65’ Βαλένσια).