Παναθηναϊκός – Ατρόμητος 5-0: Σερβική… μαγεία στη Λεωφόρο (vids)

Με εμφατικό τρόπο, ο Παναθηναϊκός πέρασε και το “εμπόδιο” του Ατρόμητου, καθώς επικράτησε με 5-0 της ομάδας από το Περιστέρι και συνέχισε νικηφόρα την πορεία του στο πρωτάθλημα.

Δυο γκολ σημείωσε ο εξαιρετικός Τζούρισιτς (μοίρασε και μια ασίστ), σκόραρε ξανά ο Γερεμέγεφ, επανεμφάνιση του Ζέκα και αποβολή στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του με το Τριφύλλι μετά από έξι χρόνια, στο -3 η απόσταση των Πράσινων από την κορυφή και ακολουθεί το ντέρμπι “αιωνίων”!

Το πλάνο του Γιοβάνοβιτς

Σε μαζικές αλλαγές προχώρησε ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς στο βασικό σχήμα του Παναθηναϊκού.

Ο Λοντίγκιν υπερασπίστηκε την εστία των Πράσινων, στην άμυνα βρέθηκαν οι Μλαντένοβιτς (αριστερά), Γεντβάι, Σχένκεφελντ, Βαγιαννίδης (δεξιά), στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Πέρεθ, Βιλένα, Τζούρισιτς και στην επίθεση οι Βέρμπιτς (αριστερά), Παλάσιος (δεξιά) και Σπόραρ (κορυφή).

Η εξέλιξη του αγώνα

Με γκολ από τα… αποδυτήρια μπήκε ο Παναθηναϊκός στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο, καθώς οι Πράσινοι άνοιξαν το σκορ στο 3ο λεπτό. Μετά από εξαιρετική σέντρα του Μλαντένοβιτς από την αριστερή πτέρυγα, ο Τζούρισιτς με κεφαλιά έκανε το 1-0 για το Τριφύλλι.

Στο 11′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με σουτ του Βέργου, ενώ οι Πράσινοι βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 32ο λεπτό. Ο Παλάσιος υποδέχθηκε τη μπάλα μετά από πάσα του Τζούρισιτς και με δυνατό διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0 στη Λεωφόρο.

Στο ίδιο επιθετικό μοτίβο συνέχισε ο Παναθηναϊκός και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παλάσιος με κεφαλιά στο 48ο λεπτό απείλησε τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 59ο λεπτό ο Παναθηναϊκός πέτυχε το τέταρτο τέρμα του. Μετά από λάθος που έκαναν οι αμυντικοί του Ατρόμητου, ο Σπόραρ έκλεψε τη μπάλα και γύρισε στον Τζούρισιτς ο οποίος έκανε την προσπάθεια και σκόραρε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι.

Ο Αντιέλσκι έχασε σημαντική ευκαιρία στο 71ο λεπτό και ο Τζούρισιτς με διαγώνιο σουτ στο 75′ “άγγιξε” το χατ τρικ.

Ο Ζέκα αποβλήθηκε στο 86ο λεπτό και πρόλαβε να αγωνιστεί μόλις 29 λεπτά καθώς δέχθηκε την κόκκινη κάρτα του Μανούχου μετά από απρόσεκτο μαρκάρισμα στον Κεσχρίντα.

Στο 91ο λεπτό και μετά από σέντρα του Κώτσιρα, ο Παλάσιος γύρισε τη μπάλα και ο Γερεμέγεφ με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Παναθηναϊκός – Ατρόμητος 5-0
Σκόρερ: 3′, 59′ Tζούρισιτς, 33′ Παλάσιος, 45′ Σπόραρ, 91′ Γερεμέγεφ
Κίτρινες κάρτες: 44′ Γκονζάλεθ
Κόκκινη κάρτα: 86΄ Ζέκα – 45′ Ασεβέδο

Διαιτητής: Μανούχος Ε.
VAR: Διαμαντόπουλος Α.
Βοηθοί διαιτητές: Κωστάρας Π., Φωτόπουλος Α.
Τέταρτος διαιτητής: Κατσικόγιαννης Α.

Παναθηναϊκός: Λοντίγκιν, Σχένκεφελντ, Γεντβάι (58′ Αράο), Βαγιαννίδης (79′ Κώτσιρας), Μλαντένοβιτς, Πέρεθ, Βιλένα (57′ Ζέκα), Τζούρισιτς (79′ Ιωαννίδης), Παλάσιος, Βέρμπιτς, Σπόραρ (69′ Γερεμέγεφ).

Ατρόμητος: Τσιντώντας, Τζαβέλλας, Ασεβέδο, Κεσχρίντα (88′ Κιβρακίδης), Ντε Μποκ, Γκονζάλεθ (57′ Φριντγιόνσον, 69′ Κουέν), Έρλινγκμαρκ, Καμαρά, Γιουμπιτάνα (46′ Ιμερέκοφ), Βαλένσια, Βέργος (68′ Αντζιέλσκι).