Παναθηναϊκός – Ατρόμητος: Τζούρισιτς και Παλάσιος “έσπασαν” τα… μηχανάκια της στατιστικής!

Του Γιώργου Καπουκάκη

Το δίδυμο Τζούρισιτς – Παλάσιος πετούσε… φωτιές κόντρα στον Ατρόμητο και ο Παναθηναϊκός επικράτησε με το ευρύ 5-0 της ομάδας από το Περιστέρι στη Λεωφόρο!

Τα δύο γκολ και η μία ασίστ του Σέρβου και το ένα γκολ, η μία ασίστ και το κερδισμένο πέναλτι του Αργεντίνου… ανάγκασαν την έγκυρη ιστοσελίδα sofascore να δώσει αρκετά υψηλή βαθμολογία στους δύο παίκτες.

Τζούρισιτς και Παλάσιος… έσπασαν τα “μηχανάκια” της στατιστικής κόντρα στον Ατρόμητο, αφού ο πρώτος βαθμολογήθηκε με το εντυπωσιακό 9.1 και ο δεύτερος με 9.0.

Πέρα από το… αποτύπωμα της εμφάνισής τους στο τελικό σκορ, οι δύο Πράσινοι έκαναν και άλλα πράγματα που είναι “κρυμμένα” στην στατιστική του αγώνα. Ο Τζούρισιτς που αγωνίστηκε για 79 λεπτά είχε 61 επαφές με την μπάλα και δύο πάσες “κλειδιά”, την ώρα που ο Παλάσιος έβγαλε το 90λεπτο και μέτρησε 54 επαφές με τη μπάλα και μία πάσα “κλειδί”.