Παναθηναϊκός – Μπάγερν 78-71: Πρώτη νίκη με… Γάλλο “δυναμίτη”!

Του Γιώργου Καπουκάκη

Ο Παναθηναϊκός είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα κόντρα στη Μπάγερν, ωστόσο με… οδηγό τον Ματίας Λεσόρ (16 πόντους) κατάφερε να επικρατήσει (78-71) και να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη στη φετινή Euroleague.

Οι Πράσινοι που αγωνίστηκαν χωρίς τον Κώστα Σλούκα, δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα και πραγματοποίησαν μία άψογη εμφάνιση – σε άμυνα και επίθεση – στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα (+16, 30-14), όμως στη συνέχεια είχαν μεγάλο πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ και η έλλειψη συγκέντρωσης σε ορισμένες στιγμές, έδωσε το δικαίωμα στους Βαυαρούς να “πιστέψουν” στην… επιστροφή.

12 ασίστ και 14 λάθη για το Τριφύλλι, που έχει τεράστια περιθώρια βελτίωσης, όμως τη δεδομένη χρονική στιγμή έχει σημασία η “συλλογή” νικών, οι οποίες θα του δώσουν χρόνο και αυτοπεποίθηση.

Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Ματίας Λεσόρ, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ, καλή εμφάνιση και από τον Τζέριαν Γκραντ με 14 πόντους (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Παράλληλα, ο Γκριγκόνις συμπλήρωσε 11 πόντους, ο Χουάντσο άλλους 10 (6 ριμπάουντ), ενώ ο Μαντζούκας ήταν παράγοντας του ματς, αφού έβαλε μεγάλα σουτ σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης (9 πόντους, 3/3 τρίποντα).

Η εξέλιξη του αγώνα

“Φουριόζος” ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός. Το Τριφύλλι προηγήθηκε με 7-0 στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα, με το τρίποντο του Γκριγκόνις, ενώ ο Χουάντσο έγραψε το 10-0 στο 3′. Ο Παναθηναϊκός πήρε άριστα στην άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Μπάγερν να πετυχαίνει τους πρώτους πόντους 6:43 πριν το τέλος της περιόδου, με το σουτ τριών πόντων του Ομπστ (12-3). Ο Γερμανός μείωσε και στο -7 (12-5) για τους Βαυαρούς λίγο αργότερα, όμως ο Παναθηναϊκός με συνέπεια στην άμυνα και υπομονή στην επίθεση, έφτασε στο +12 (19-7) στο 8′, ύστερα από άψογη συνεργασία ανάμεσα σε Βιλντόζα και Λεσόρ. Εν τέλει, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον “Εξάστερο” να προηγείται με 23-11.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Φρανσίσκο έστειλε τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (23-14) για την γερμανική ομάδα, όμως ο Παπαπέτρου απάντησε με σουτ τριών πόντων (26-14) στο 12’. Ο 29χρονος έστειλε και στο +14 το Τριφύλλι (28-14) στο 14’, ενώ με τις βολές του Μπαλτσερόφσκι η διαφορά έφτασε και στο +16 (30-14) στο 15’. Σε εκείνο το σημείο, οι Πράσινοι υπέστησαν “μπλακ άουτ” και γκρέμισαν όσα είχαν “χτίσει” στα πρώτα 15 λεπτά του ματς. Με ένα σερί 14-2 (!), οι Βαυαροί μείωσαν στους 4 (32-28) στο 18’ και έφτασαν κοντά στον Παναθηναϊκό. Ο Χουάντσο έδωσε “ανάσα” στο Τριφύλλι (34-28), 27 δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα, στη συνέχεια ο Φρανσίσκο έγραψε το 34-30, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το buzzer beater του Μαντζούκα (37-30), έπειτα από πάσα του Γκραντ.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου πήγε ξανά στο +10 με το τρίποντο του Χουάντσο (40-30) αλλά και στο +11 (45-34) με καλάθι και φάουλ του Λεσόρ στο 24′. Παρόλα αυτά, οι Πράσινοι εμφάνισαν σοβαρά προβλήματα στο αμυντικό ριμπάουντ στο τρίτο δεκάλεπτο και “πληγώθηκαν” από αυτό το γεγονός. Η Μπάγερν μείωσε στους 3 (47-44) στο 27′ και στους 2 (50-48) ένα λεπτό αργότερα. Τελικά, με ένα 4-0 και ένα καλάθι του Λεσόρ, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (54-48).

Ο Μαντζούκας πήρε το “όπλο” του και με εύστοχο τρίποντο από την γωνία έστειλε την διαφορά στο +7 (59-52) στο 32′, όμως η γερμανική ομάδα έμεινε κοντά στο σκορ (63-57, 35′), αφού η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνέχισε να “χαρίζει” τα ριμπάουντ. Ο Τούρκος τεχνικός κράτησε στο παρκέ τον Μαντζούκα αντί του Χουάντσο και δικαιώθηκε για αυτή την επιλογή, αφού ο 20χρονος φόργουορντ είχε ενέργεια στην άμυνα, ενώ στο 36′ ευστόχησε σε νέο σουτ τριών πόντων (3/3) και έγραψε το 67-59 για τον Παναθηναϊκό. Με τη σειρά του, ο Γκραντ έστειλε τη διαφορά στο +11 (70-59) λίγα δευτερόλεπτα αργότερα και ο Λεσόρ στο +13 (72-59) στο 37′. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε και η Μπάγερν “ροκάνισε” τη διαφορά (74-71), 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως ο Γκραντ ευστόχησε στο “ζευγάρι” των βολών (76-71), οι παίκτες του Αταμάν έβγαλαν την άμυνα και ο Γκριγκόνις, με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, διαμόρφωσε το τελικό 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 37-30, 54-48, 78-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόζα 8 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Γκάι, Μωραΐτης, Μπαλτσερόφσκι 2 , Παπαπέτρου 8 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκραντ 14 (2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη) , Λεσόρ 16 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 11 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεζ 10 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 9 (3/3 τρίποντα)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμπ 2 , Φρανσίσκο 8 (2) , Έντουαρντς (0/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 λάθη), Γκιφάι 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπόνγκα 10 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Μπολμάρο 19 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ομπστ 7 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Ιμπάκα 7 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ) , Μπούκερ 11 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιλέσπι