Παναθηναϊκός – Μπάγερν 80-73: Νίκησε με… δύο πρόσωπα και προκρίθηκε στον τελικό

Του Γιώργου Καπουκάκη

Ο Παναθηναϊκός είχε… δύο πρόσωπα στο παιχνίδι με την Μπάγερν, ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη (80-73) και να προκριθεί στον τελικό του πέμπτου τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος”. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Γκάι (13 πόντους), σταθερά καλός και ο Λεσόρ (13 πόντους).

Το Τριφύλλι ξεκίνησε υποδειγματικά την αναμέτρηση και βγάζοντας ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ, βρέθηκε να προηγείται με 15 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια, όμως οι Βαυαροί μείωσαν, το ματς ξεκίνησε… από την αρχή και εν τέλει οι Πράσινοι παίρνοντας λύσεις από τους Γκάι, Λεσόρ και Μήτογλου στην επίθεση, κατάφεραν να επικρατήσουν και να “τσεκάρουν” το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής (24/09, 20:00), όπου θα αντιμετωπίσουν την Εφές.

Ο Παναθηναϊκός είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, κάτι που είναι φυσιολογικό, αφού η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είναι… υπό κατασκευή και βρίσκεται ακόμη σε περίοδο προετοιμασίας. Πάντως, ο “Εξάστερος” έδειξε ανά διαστήματα και αρκετά καλά στοιχεία, στο πρώτο φετινό παιχνίδι του στο ΟΑΚΑ, όπου γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο του.

Για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος είχε πλουραλισμό στην επίθεση, εξαιρετικός ήταν ο Κάιλ Γκάι με 13 πόντους (3/8 τρίποντα), ενώ 13 πέτυχε και ο Ματίας Λεσόρ (4 ριμπάουντ). Διψήφιος ήταν και ο Τζέριαν Γκραντ που τελείωσε το ματς με 11 πόντους, αλλά και οι Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι και Ντίνος Μήτογλου που είχαν από 10.

Η εξέλιξη του αγώνα

Εξαιρετικός ήταν στην πρώτη περίοδο του αγώνα ο Παναθηναϊκός. Ο Μπαλτσερόφσκι ξεκίνησε με 5 πόντους στα πρώτα δύο λεπτά (5-2), ενώ όλη η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πίεζε υποδειγματικά στην άμυνα και ήταν αποτελσματική στην επίθεση. 6:35 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το Τριφύλλι έφτασε στο +9 (11-2) με το καλάθι και φάουλ του Χουάντσο, ενώ ο Γκραντ με σουτ μέσης απόστασης έδωσε στους Πράσινους το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στο ματς. Με τρίποντο ο Γκάι ανέβασε τη διαφορά στο +11 (20-9) στο 7’, με τον ίδιο τρόπο ο Γκριγκόνις “έγραψε” το 25-13, 45 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου, ενώ με το buzzer beater τρίποντο του Χουάντσο, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το διαστημικό πρώτο δεκάλεπτο στο +15 (28-13).

Το Τριφύλλι δεν είχε την ίδια ένταση και ενέργεια στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο διατήρησε την διψήφια διαφορά για περίπου έξι λεπτά. Ο εντυπωσιακός Έντουαρντς, ο οποίος ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 14 πόντους, μείωσε… μόνος του τη διαφορά για την Μπάγερν. Ο Αμερικάνος δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού και με δύο δικά του σουτ τριών πόντων, οι Πράσινοι είδαν τους Βαυαρούς να ρίχνουν αρχικά τη διαφορά στους οκτώ (38-30), 3:43 πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και στους έξι (41-35) λίγο αργότερα. Εν τέλει, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο +6 (43-37).

Η Μπάγερν πλησίασε κι άλλο στην τρίτη περίοδο, με τον Μπούκερ να μειώνει την διαφορά στους 4 (43-39). Το Τριφύλλι στο 22′ έστειλε τη διαφορά στους επτά (46-39) με το τρίποντο του Γκάι, ωστόσο οι Γερμανοί, με ένα σερί 7-0 ισοφάρισαν την αναμέτρηση (46-46), ένα λεπτό αργότερα. Ο Μπαλτσερόφσκι έδωσε “ανάσα” στους Πράσινους (53-48) στο 26′, με το σκορ της τρίτης περιόδου να είναι 61-58 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός είχε καλό πρόσωπο και με καλή άμυνα και ένα σερί 8-0 κατάφερε να προηγηθεί με 11 πόντους (69-58), κρατώντας την Μπάγερν για πέντε λεπτά δίχως πόντο! Με… τρίποντη “βόμβα” από τα οκτώ μέτρα, ο Μήτογλου έκανε το 74-63 στο 37′, όμως οι Βαυαροί, με ένα σερί 9-0 έφεραν το ματς στο καλάθι (74-72), 1:47 πριν το φινάλε. Ο εντυπωσιακός Γκάι… έσπασε το σερί (77-72), με σουτ τριών πόντων ένα λεπτό πριν το τέλος και επί της ουσίας “κλείδωσε” την νίκη για τον Παναθηναϊκό. Τελικά, ο “Εξάστερος” επικράτησε 80-73 και προκρίθηκε στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 43-37, 61-58, 80-73

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 3, Γκάι 13 (3/8 τρίποντα) ,Μωραΐτης, Μπαλτσερόφκσι 10 (1) , Σλούκας 3 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Παπαπέπτρου 6, Γκραντ 11 (6 ασίστ), Λεσόρ 13 (4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 3 (1), Ερνανγκόμεθ 8 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μήτογλου 10 (6 ριμπάουντ).

Μπάγερν (Λάσο): Γουάιλερ – Μπαμπ 5 (1), Φρανσίσκο 6 (6 ασίστ), Έντουαρντς 22 (6/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές), Βίντμαν 2, Ράντοντσιτς, Μπόνγκα 12 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπολμάρο 8, Ομπστ 2, Βίμπεργκ 2, Χάρις 4, Μπράνκοβιτς 4, Μπούκερ 6 (11 ριμπάουντ)