Παναθηναϊκός – Μπασκόνια 98-83: Την “καθάρισε” με επιθετική πολυφωνία και… ανεβάζει στροφές!

Ο Παναθηναϊκός με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο επικράτησε επί της Μπασκόνια με 98-83 και ανεβάζει… στροφές για τη συνέχεια της Euroleague πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη του στη διοργάνωση και τη πρώτη στο ΟΑΚΑ για φέτος.

Οι “πράσινοι” είχαν επιθετική πολυφωνία καθώς οι Γουίλιαμς και Μπέικον πέτυχαν 16, ο Πονίτκα 15, ο Γκριγκόνις 13 και ο Λι 12 πόντους.

Ο πιο καθοριστικός παίκτης του Τριφυλλιού όμως ήταν ο Νέιτ Γουόλτερς ο οποίος έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση της ομάδας του Ράντονιτς στην τρίτη περίοδο, προσθέτοντας μόνο στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο 5 πόντους και 7 ασίστ και ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 9 πόντους και τις ίδιες τελικές πάσες.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε όπως συνήθως νωθρά το παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει με έξι (6-12) στα πρώτα τέσσερα λεπτά της πρώτης περιόδου, όμως με οδηγό την καλή του άμυνα έκανε ένα σερί 12-0 και κατάφερε να γυρίσει την εις βάρος του κατάσταση κάνοντας το 17-12, 3:21 πριν το τέλος. Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν μέχρι και με έξι, με ένα τρίποντο του Πονίτκα δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Πολωνό να γράφει το 20-14. Τελικά, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 4 και τον φωτεινό πίνακα να αναγράφει 22-18.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Βάσκοι έβγαλαν αντίδραση και παρόλο που ο Παναθηναϊκός παρέμενε μπροστά με 25-22, η Μπασκόνια με ένα 5-0 προηγήθηκε με 25-27, στα πρώτη τρία λεπτά του δεκαλέπτου. Οι “πράσινοι” σε εκείνο το διάστημα του παιχνιδιού ήταν πολύ άστοχοι και δίχως να καταφέρουν να αντιδράσουν είδαν την διαφορά να φτάνει ξανά στο -6 τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με την ομάδα του Πενιαρόγια να είναι ο… οδηγός τους ματς με 30-36. Τελικά, το Τριφύλλι πήγε στα αποδυτήρια με το εις βάρος του 38-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε εντελώς διαφορετικός. Με σκληρή άμυνα και με έναν εκπληκτικό Γουόλτερς, ο οποίος στην τρίτη περίοδο πέτυχε 5 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ, ο “Εξάστερος” κατάφερε να αντιστρέψει την εικόνα του αγώνα. Αρχικά, με ένα γρήγορο 9-0 και το τρίποντο του Πονίτκα πήρε προβάδισμα για το 47-45 και έστειλε τη διαφορά μέχρι και στο +10, 2:33 πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου και έκλεισε την περίοδο στο +8, με το σκορ να είναι 67-59.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε με την ίδια ενέργεια και πήρε την μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (+11) μέχρι εκείνη τη στιγμή, με ένα τρίποντο του Γκριγκόνις για το 77-66, επτά λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Η Μπασκόνια δεν βρήκε ποτέ απάντηση και έβλεπε την διαφορά να αυξάνεται συνεχώς, με το Τριφύλλι να προηγείται μέχρι και με 16 (90-74), δυόμισι λεπτά πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης. Τελικά, ο Παναθηναϊκός τελείωσε το παιχνίδι στο +15 (98-83) και πανηγύρισε με αυτό τον τρόπο τη δεύτερη νίκη του στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-44, 67-59, 98-83

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης (3 ριμπάουντ), Γουόλτερς 9 (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λι 12 (2/8 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 11 (5/7 δίποντα, 1/1 βολή, 11 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 16 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 16 (4/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 λάθος), Πονίτκα 15 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκριγκόνις 13 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 6.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πενιαρόγια): Χάουαρντ 20 (3/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/3 βολές), Ραϊέστε, Χένρι 9 (6 ασίστ, 6 λάθη), Σεντεκέρσκις 7 (1), Μαρίνκοβιτς 8 (2/6 τρίποντα), Ντίεθ 3 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τόμπσον 9 (3/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 4 λάθη), Κότσαρ 14 (6/9 δίποντα, 2/6 βολές), Κοστέλο 10 (1/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκεντράιτις 3 (1/6 σουτ, 9 ριμπάουντ), Κούρουτς.