Παναθηναϊκός – Εφές 83-76: Την “λύγισε” με Super Marius και Γκράντ-ε φινάλε!

Με σπουδαία εμφάνιση του Μάριους Γκριγκόνις και ένα μεγάλο τρίποντο του Τζέριαν Γκραντ στο 39', ο Παναθηναϊκός νίκησε την Εφές!

Με σπουδαία εμφάνιση του Μάριους Γκριγκόνις και ένα μεγάλο τρίποντο του Τζέριαν Γκραντ στο 39′, ο Παναθηναϊκός νίκησε σε “θρίλερ” την Εφές (83-76) στο ΟΑΚΑ και ανέβηκε στο 12-8, μετά την 20η αγωνιστική της Euroleague!

Οι Πράσινοι πραγματοποίησαν ένα άψογο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο βρέθηκαν μέχρι και στο +22, ωστόσο τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ (28-33 συνολικά), οδήγησαν στην… επιστροφή των Τούρκων, οι οποίοι όμως είδαν το Τριφύλλι να πανηγυρίζει την 12η νίκη του στη διοργάνωση.

Εντυπωσιακός ήταν για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, ο Μάριους Γκριγκόνις, ο οποίος πέτυχε 24 πόντους (7/9 τρίποντα), ενώ από 14 σημείωσαν οι Μήτογλου και Ναν.

Ιστορία έγραψε ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος με 9 πόντους και 9 ασίστ ανέβηκε στην 3η θέση των κορυφαίων πασέρ της Euroleague, την ώρα που ο Γκραντ σταμάτησε στους 6 πόντους, αλλά έκανε για ακόμη ένα παιχνίδι “θραύση” στην άμυνα, αφού κράτησε τον Σέιν Λάρκιν, δίχως πόντο για ένα ημίχρονο.

Παναθηναϊκός – Εφές: Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε… μουδιασμένα την αναμέτρηση και είδε την Εφές να προηγείται με 0-5 στο ξεκίνημα, έπειτα από πέντε διαδοχικούς πόντους του Ντάουμ. Με 07:20 στο χρονόμετρο, ο Ντίνος Μήτογλου σκόραρε για τρεις και άνοιξε λογαριασμό για το Τριφύλλι (3-5), ενώ με καλή άμυνα και τον “καυτό” Γκριγκόνις, οι Πράσινοι έφτασαν στο +5 (10-5 στο 4’). Με λέι απ του Ναν, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έφτασε το σερί στο 12-0 (12-5), ωστόσο ο Μπράιντ “έγραψε” το 12-7 στο 5’. Ο Παναθηναϊκός είχε ξεκινήσει να λειτουργεί εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση και με ένα σερί 6-0, έφτασε σε διψήφια διαφορά (18-7 με τρίποντο του Γκραντ στο 8’). Μάλιστα, με το +11 (25-14) οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι Πράσινοι “εκτόξευσαν” τη διαφορά στο +22 (38-16 με καλάθι του Αντετοκούνμπο στο 14’). Εκμεταλλευόμενη τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ του Παναθηναϊκού, η τουρκική ομάδα έτρεξε ένα 7-0 και μείωσε στους 13 (38-25 με καλάθι του Μπράιντ στο 16’), ωστόσο το Τριφύλλι ήλεγξε την κατάσταση, κράτησε τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας και ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος στο +16 (51-35).

Στην “επανάληψη” οι γηπεδούχοι είχαν χάσει λίγο τον ρυθμό τους στην επίθεση, ενώ αντιθέτως οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν επιθετικά και μείωσαν στους 8 (59-51 με τρεις βολές του Τόμπσον στο 25′). Ο “καυτός” Γκριγκόνις όμως έφτασε τα 7/7 τρίποντα στο 27′ και “έγραψε” το 62-51. Μάλιστα, οι Πράσινοι με τέσσερις διαδοχικούς πόντους του Μήτογλου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 68-57.

Στην αρχή της τελευταίας περιόδου, ο Παναθηναϊκός φάνηκε να… ξεμπερδεύει, αφού με τους Αντετοκούνμπο και Ναν προηγήθηκε με 74-60 στο 33′. Παρόλα αυτά, με… οδηγό τον Μπουμπουά, η Εφές έτρεξε ένα επιμέρους 13-2 και μείωσε στους τρεις (76-73 στο 38′), σε ένα σημείο που το ματς… ξεκίνησε ξανά. Το Τριφύλλι είχε μείνει χωρίς πόντο για 05:19, με τον Γκραντ να σκοράρει για τρεις στο 39′, να δίνει “ανάσα” στους Πράσινους (79-73) και επί της ουσίας να “σφραγίζει” την νίκη της ομάδας του Εργκίν Αταμάν. Εν τέλει, το Τριφύλλι επικράτησε 83-76 των Τούρκων και με αυτό τον τρόπο ανέβηκε στο 12-8.

Τα Δεκάλεπτα: 25-14, 51-35, 68-57, 83-76.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.