Παναθηναϊκός – Ερυθρός Αστέρας 55-83: Φιλική “σφαλιάρα” και “καμπανάκι” για τη συνέχεια

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στον ημιτελικό του τουρνουά του Μονάχου με 83-55 από τον Ερυθρό Αστέρα, με τους Πράσινους να έχουν καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά να εμφανίζονται τραγικοί στην επανάληψη και χάνουν από τη σερβική ομάδα.

ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΟΥ ΜΠΟΥΚΟΥΡΑ

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ο Λεωνίδας Κασελάκης, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους, ενώ από 8 είχαν ο Κέντρικ Πέρι και Βασίλης Καββαδάς.

Από πλευράς Ερυθρού Αστέρα, πρωταγωνιστής ήταν ο Νίκολα Κάλινιτς με 13 πόντους, με τον Νίκολα Ιβάνοβιτς να έχει 12 και τον Λούκα Μίτροβις 11.

Το Τριφύλλι την Κυριακή (12/9, 16:00) θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του ζευγαριού Μπάγερν – Βίρτους Μπολόνια. Από τον τραυματισμό του Άαρον Γουάιτ “επισκιάστηκε” η αναμέτρηση, με τον πρώην άσο των νταμπλούχων Ελλάδας να προσγειώνεται άσχημα στο έδαφος στην τρίτη περίοδο και να αποχωρεί από το ματς.

Στην εκκίνηση της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός “χτύπησε” στη ρακέτα με το δίδυμο Πέρι – Παπαγιάννης να έχουν αρκετές συνεργασίες και να καταφέρνουν να δώσουν στο Τριφύλλι μία διαφορά που έφτασε ακόμα και το +8. Οι Πράσινοι υπέπεσαν σε λάθη στο τέλος της περιόδου όμως, με τον Ερυθρό Αστέρα να μειώνει το σκορ.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας προηγήθηκαν βρέθηκαν να χάνουν με 2-4 στο 3, όμως γρήγορα ανέτρεψαν την κατάσταση και πήραν προβάδισμα με 8-7 στο 4′. Μάλιστα στη συνέχεια “έτρεξαν” ένα σερί 10-3 για να πάρουν διαφορά 8 πόντων (18-10) στο 8′ και τους Ερυθρόλευκους να μειώνουν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 19-14.

Εικόνα

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός “κόλλησε” στην επίθεση και έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Ερυθρού Αστέρα να φέρουν το ματς σε “απόσταση βολής”. Οι Πράσινοι στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμό στην άμυνα και “έκλεισαν” τους δρόμους προς το καλάθι στους Σέρβους.

Ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 19-17 στο 11′, με το Τριφύλλι να αντιδράει και να “τρέχει” και πάλι ένα σερί 9-2 για να διαμορφώσει το 29-19 στο 14′. Στη συνέχεια οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν μπόρεσαν να βρουν τη δίοδο προς το καλάθι και είδαν τους Ερυθρόλευκους να μειώνουν σε 28-24 στο 16′ και 35-32 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε “μεταμορφωμένος” προς το χειρότερο. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση, ενώ στην άμυνα δέχονταν πόντο με κάθε τρόπο με το επιμέρους σκορ να είναι 32-8 (!) υπέρ των Σέρβων. Το δεκάλεπτο επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Άαρον Γουάιτ, που έπεσε άσχημα στο παρκέ μετά από κάρφωμα.

Οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 37-32 στο 22′, όμως έκτοτε δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στον ρυθμό του αγώνα, με τον Ερυθρό Αστέρα όχι μόνο να ισοφαρίζει (37-37 στο 23′), αλλά να “τρέχει” ένα σερί 0-10 και να παίρνει “κεφάλι” με 37-42 στο 24′. Μάλιστα οι Ερυθρόλευκοι έστειλαν το σκορ ακόμα και στο +21 (43-64) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Και στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παρουσιάζει το ίδιο κακό πρόσωπο, με τον Ερυθρό Αστέρα να φτάνει στις “παρυφές” των 30 πόντων (43-72 στο 24′) και τους παίκτες του Τριφυλλιού να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 35-32, 43-64, 55-83

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 8 (2), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 5 (1), Καββαδάς 8, Παπαπέτρου 5 (1), Κασελάκης 13 (2), Ο. Ουάιτ, Φλόιντ 4, Αβδάλας, Έβανς 2, Μαντζούκας 4, Σαντ Ρος 2.

Ερυθρός Αστέρας (Ντέγιαν Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς 7, Ουόλτερς 7, Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 11, Λάζιτς 6, Κάλινιτς 13 (1), Χόλινς 8, Ιβάνοβιτς 12 (2), Α. Ουάιτ 9, Κούζμιτς 6, Τσίρμπες 2.