Παναθηναϊκός – Φοίνικας Σύρου 0-3: Το μυαλό στη… φιέστα

Μέσα σε ένα κλίμα αποθέωσης και πανηγυριών στο Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, ο Παναθηναϊκός βιαζόταν για τη φιέστα και στο τέλος της αναμέτρησης με τον Φοίνικα Σύρου βρέθηκε να χάνει με 3-0 σετ.

Σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη υπό τη σκιά της φιέστας του Τριφυλλιού, ο Φοίνικας νίκησε με 3-0 σετ τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της Β’ Φάσης της Volley League Ανδρών.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έδειξαν μία κάποια χαλαρότητα στο παιχνίδι και το πλήρωσαν. Ο ισχυρός Φοίνικας Σύρου δεν ταξίδεψε στην Αθήνα για να παίξει φιλικό και έτσι στο τέλος πήρε δίκαια τη νίκη, αφού καθόλη τη διάρκεια ήταν ανώτερος του αντιπάλου του.

Το πρώτο σετ, μας έδωσε μία… γεύση από τον επερχόμενο αγώνα των δύο ομάδων για το League Cup, όπου οι δύο ομάδες θα έρθουν ξανά αντιμέτωπες. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο – πόντο με τους φιλοξενούμενους να έχουν το πρώτο λόγο και μετά το 25-25 να κάνουν το απαραίτητο σερί για να να πάρουν το προβάδισμα.

Η ομάδα του Φοίνικα εκμεταλλευόμενη αυτή την κατάσταση και τη χαλαρότητα του Παναθηναϊκού στα επόμενα δύο σετ και έχοντας σε πολύ κατάσταση τους Στερν και Φράγκο πήραν με σχετική ευκολία τα σετ (25-18 και 25-14) για να κάνουν το 3-0 και να κλείσουν νικηφόρα τη φετινή Volley League Ανδρών.

Τα σετ: 25-27, 18-25, 14-25