Παναθηναϊκός: Η 5η καλύτερη αμυντική επίδοση σε δεκάλεπτο

Την καλύτερη αμυντική  του επίδοση φέτος πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός στην νίκη του επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ (Πέμπτη 12/3) με 81-63 στο ΟΑΚΑ για την 29η αγωνιστική της EuroLeague. Επίσης ήταν και η πέμπτη καλύτερη επίδοσή του σε δεκάλεπτο, αφού δέχτηκε μονοψήφιο αριθμό πόντων σε δυο περιόδους (9 πόντοι στην πρώτη περίοδο, 8 πόντοι στη τέταρτη περίοδο). Μάλιστα στην τελευταία περίοδο θα μπορούσε να κάνει ακόμα καλύτερο ρεκόρ αν δεν είχε δεχτεί μαζεμένους 4 πόντους στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα του αγώνα, εκ των οποίων το τρίποντο του Ντιμπαρτολομέο λίγο πριν από την εκπνοή. Σε αυτήν την περίπτωση αν το είχε καταφέρει θα πετύχαινε να να ισοφαρίσει το αμυντικό του ρεκόρ την τελευταία πενταετία όσον αφορά το παθητικό του ενός δεκαλέπτου.

Την κορυφή της σχετικής λίστας την κατέχει το παιχνιδι Παναθηναϊκός – Ζιέλονα Γκόρα 82-51 (4 πόντοι στην 4η περίοδο) ενώ τα υπόλοιπα ματς που ακολουθούν μέχρι το Παναθηναϊκός Μακάμπι είναι Παναθηναϊκός – Τσεντεβίτα 76-60 ( 5 πόντοι στην 1η περίοδο), Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 63-72 ( 6 πόντοι στην 1η περίοδο) και Μακάμπι – Παναθηναϊκός 61-81 και Μάλαγα – Παναθηναϊκός 58-76 με 7 πόντους ( με Μακάμπι 1η περίοδο και με Μάλαγα 4η περίοδο).