Η προϊστορία των… πράσινων ανατροπών στο Κύπελλο Ελλάδος

Στο σημερινό παιχνίδι (17:15) απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός, με πρόκριση του, θα πραγματοποιήσει για 6η φορά την “επιστροφή”του σε νοκ-άουτ φάση στο Κύπελλο Ελλάδας.

Πλέον, το Τριφύλλι κυνηγάει την ανατροπή στη σημερινή αναμέτρηση (είχε χάσει 1-0 «στους Ζωσιμάδες» με γκολ του Παμλίδη την περασμένη βδομάδα), καθώς μέχρι στιγμής μετράει έως τώρα συνολικά πέντε προκρίσεις, από τις επτά στις οποίες κυνηγούσε την ανατροπή. Δηλαδή, ένα ποσοστό του 71,4% που άρχισε να “φτιάχνεται” από το 1980-81, όταν και άλλαξε η δομή του θεσμού, και προστέθηκαν οι ρεβάνς.

Πάμε να θυμηθούμε πότε οι “πράσινοι” κυνήγησαν την ανατροπή σε νοκ-άουτ φάση.

Αρχικά, την περίοδο 1981-82 πραγματοποιήθηκε το πρώτο σερί ανατροπών μετά από ήττα με 1-0. Το τριφύλλι κατάφερε και ανέτρεψε ήττες τις οποίες είχε δεχθεί στν φάση των «16» από τον Ηρακλή, από την ομάδα της Καστοριάς στα προημιτελικά και από τον ΠΑΟΚ στην ημιτελική φάση.

Πιο αναλυτικά, ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Ηρακλή προκρίθηκε στην φάση των “8” νικώντας με 3-1 στην παράταση, τα γκολ σημείωσαν στο 46′  Γαλάκος, στο 110′ ο Κουρόπουλος, στο 116′ ο Χαραλαμπίδης, ενώ για τον Ηρακλή είχε μειώσει στο 119′ ο Ορφανίδης με πέναλτι. Στην επόμενη αναμέτρηση με αντίπαλο την Καστοριά, οι “πράσινοι” με το εμφατικό 3-0 συνέτριψαν την τοπική ομάδα, ενώ τα τέρματα τα σημείωσαν οι Ντόκεν στο 1′ και ο Χαραλαμπίδης στο 25′ και στο 79′ με εκτέλεση πέναλτι.

Αντίθετα, στον ημιτελικό της περιόδου 1981-82, ο ΠΑΟΚ νίκησε στην πρώτη αναμέτρηση χάρη σε γκολ του Κούδα, όμως στον επαναληπτικό το Τριφύλλι κατάφερε και πήρε την πρόκριση με τα τέρματα των Ντόκεν στο 51′ και του Χαραλαμπίδη στο 89′. Αξιοσημείωτο είναι ότι  ο Παναθηναϊκός κατέκτησε και το το Κύπελλο κόντρα στη Λάρισα με 1-0.

Αντίθετα, έπρεπε να περάσουν δύο δεκαετίες για να μπορέσει ο Παναθηναϊκός να πετύχει ανατροπές σαν αυτές του παρελθόντος. Συγκεκριμένα, τον Ιανουάριο του 2001 ο Πανιώνιος μπορεί να νίκησε με 1-0 στη Ν. Σμύρνη, παρόλα αυτά στη ρεβάνς οι «πράσινοι» συνέτριψαν τους Πάνθηρες με 7-2, με τα  γκολ των Μπασινά  στο 11′ και στο 67′ , στο 14′, 36′, 52′ ο Βαζέχα, στο 63′ ο Νασιόπουλος, στο 86′ ο Κουτσουρές, ενώ από τον Πανιώνιο σκόραραν στο 28′ ο Ιωάννου, και στο 87′ ο Πρεζέ.

Παρόλα αυτά ήρθε και η πρώτη αποτυχία, καθώς την περίοδο 2001-02 στις 16 Ιανουαρίου 2002, ο Ηρακλής νίκησε 1-0 στη Θεσσαλονίκη. Όμως, στη ρεβάνς της Λεωφόρου οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στο σκορ με 2-0 χάρη στο αυτογκόλ του Κυριαζή στο 40′ και το τέρμα του Λυμπερόπουλου στο 43′, ωστόσο στο 82′ ο Κεμπάντζε σημείωσε το γκολ που έστειλε τον Ηρακλή στην επόμενη φάση.

Για τη σεζόν 2013-14, ο Παναθηναϊκός έφτασε ως τα ημιτελικά και αντιμετώπισε τον ΟΦΗ, ο οποίος τον νίκησε 1-0 στο «Θ. Βαρδινογιάννης» με το τέρμα του Παπάζογλου στο 69’. Όμως, οι “πράσινοι δεν είχαν πει την τελευταία του κουβέντα, καθώς στη ρεβάνς της Λεωφόρου, κατάφεραν και πήραν την πρόκριση στον τελικό με 3-0 χάρη στα τέρματα που σημείωσαν ο Αμπέντ στο 20′ και ο Μάρκους Μπεργκ στο 96′ και στο 115′.Έτσι, μετά από 10 μέρες, το Τριφύλλι κατέκτησε και το Κύπελλο νικώντας τον ΠΑΟΚ με 4-1.

Την περσινή χρονιά το Τριφύλλι γνώρισε έναν οδυνηρό αποκλεισμό στις 10 Ιανουαρίου 2019, απέναντι στη Λαμία. Η τοπική ομάδα νίκησε τον Παναθηναϊκό με 1-0 στην έδρα της χάρη σε τέρμα του Μπαράλες στο 52’ με πέναλτι. Στη ρεβάνς, όμως, το παιχνίδι πήγε στην παράταση, χάρη στο μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης από τον Εμμανουηλίδη στο 83’. Ωστόσο, η Λαμία ήταν αυτή που πέρασε στην επόμενη φάση, νικώντας στη διαδικασία των πέναλτι με 4-2.