Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε ξανά στο ΟΑΚΑ, 2-1 από τη Λάρισα

Αυτό το παιχνίδι έπρεπε να εξελιχθεί τελείως διαφορετικά… Ο Παναθηναϊκός δεν άξιζε να ηττηθεί με 2-1 από τη Λάρισα στο ΟΑΚΑ, στην τρίτη ήττα στην έδρα του σε τέσσερα παιχνίδια. Ωστόσο, ακόμα και η τύχη έχει γυρίσει την πλάτη της σε αυτή την ομάδα.

Όλα τα έπαθε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ… Δέχτηκε γκολ στα 34′ δευτερόλεπτα, το 0-2 προήλθε από βολέ με τα χέρια από τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ, έκανε αμέτρητες τελικές προσπάθειες αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει. Ο Σιδηρόπουλος δεν του μέτρησε γκολ, έκλεισε τα… μάτια σε φάουλ έξω από την περιοχή της Λάρισας.

Ατυχία, ανικανότητα, έλλειψη σεβασμού από τη διαιτησία, ατομικά λάθη στην άμυνα, αδράνεια, ένταση μεταξύ οπαδών και του Γιώργου Δώνη. Τα πάντα πήγαν στραβά στο “Σπύρος Λούης”. Όλες οι παθογένειες, εσωτερικές και εξωτερικές, εκδηλώθηκαν στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τη Λάρισα.

Είναι προφανές ότι τα ζητήματα της ομάδας είναι πολλά και σοβαρά. Τα Play Offs απομακρύνονται αισθητά, ο Παναθηναϊκός βυθίζεται ξανά στην εσωστρέφεια και το μέλλον προβλέπεται δύσκολο, διότι ακολουθούν τα ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ…

Για την ιστορία, ο Μολοσάβλιεβιτς σκόραρε στα 34”, ο Ουάρντα έκανε το 0-2 και ο Ζαχίντ μείωσε στο τελικό 1-2.

Γκολ από τα αποδυτήρια

Δεν είχαν καλά καλά προλάβει να πατήσουν χορτάρι οι παίκτες των δυο ομάδων και η ΑΕΛ έφτασε κοντά στην περιοχή του Παναθηναϊκού έχοντας μόλις συμπληρωθεί μισό λεπτό αγώνα. Ουάρντα και Μιλοσάβλιεβιτς συνδυάστηκαν εξαιρετικά, με τον δεύτερο να πιάνει ένα υπέροχο σουτ λίγο έξω από την περιοχή των ”πρασίνων”, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Διούδη και έπειτα στα δίχτυα του Παναθηναϊκού.

Οι ”πράσινοι” αντέδρασαν γρήγορα από την ψυχρολουσία. Πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δυσκολεύονταν πολύ να διασπάσουν την διπλή ζώνης άμυνας, που είχε στήσει ο Γρηγορίου.Περιορίστηκαν έτσι σε μία ανούσια κατοχή, που ξεπέρασε το 60% στην μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για την ισοφάριση ήρθε στο 24′, όταν μετά από ωραία συνεργασία των παικτών του Δώνη, ο Καμπετσής πλάσαρε από τα όρια της μικρής περιοχής, αλλά ο Μόρας απομάκρυνε σωτήρια, πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.

Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση, που όμως δεν κράτησε πολύ. Σέντρα προς την περιοχή των Βυσσινί, ο Δώνης θα πηδήξει για την κεφαλιά και θα κερδίσει την μπάλα από τον Κρίστινσον, που προσπάθησε να μπλοκάρει. Αυτή θα κάτσει στα πόδια του Καμπετσή, που θα την στείλει στα δίχτυα.

Οι πανηγυρισμοί των ”πρασίνων” θα ξεκινήσουν, όμως ελάχιστα λεπτά μετά θα κοπάσουν, αφού οι Μανούχος και Δημόπουλος θα καλέσουν τον Σιδηρόπουλο στο VAR, ο οποίος μετά την συμβουλή του, θα ακυρώσει το γκολ του Τριφυλλιού για επιθετικό φάουλ του Δώνη στον Κρίστινσον.

“Όχι” από το VAR

Η εξέλιξη αυτή θα πεισμώσει τον Παναθηναϊκό, που θα εντείνει την πίεσή του, όμως πέρα από μία πολύ καλή ευκαιρία με πλασέ του Ζαχίντ στο 41′, δεν θα μπορέσει να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Κρίστινσον. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Λάρισα να προηγείται με 0-1 στο ΟΑΚΑ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος και μόλις στο 46′ ο Μπουζούκης σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κρίστινσον προέβη σε μία εξαιρετική επέμβαση αποσοβώντας το γκολ για την ΑΕΛ.

Τρία λεπτά αργότερα, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου θα απειλήσει με φάουλ του Ουάρντα, αλλά ο Διούδης θα ”δηλώσει” έτοιμος αποκρούοντας.

Οι ”πράσινοι” συνέχισαν να στριφογυρίζουν γύρω από την περιοχή του Κρίστινσον, χωρίς να μπορούν να εισχωρήσουν σ’ αυτήν. Στο 55′ ο Ζαχίντ έπιασε ένα σούτ μέσα από την μεγάλη περιοχή εκμεταλλευόμενος την ανισορροπία, που είχε δημιουργηθεί στην άμυνα της ΑΕΛ, αλλά ο Φατιόν θα έπεσε πάνω στην μπάλα, σώζοντας την εστία της ομάδας του.

Η ψυχρολουσία από τον Ουάρντα

Ότι δεν κατάφερε ο Παναθηναϊκός στις δυο ευκαιρίες, που του δόθηκαν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, το κατάφερ η ΑΕΛ σε αντεπίθεσή της στο 57′. Ο Ουάρντα ξεκίνησε την κούρσα από το κέντρο του γηπέδου, απέφυγε δυο ”πράσινους” στο διάβα του και πλάσαρε τον Διούδη από κοντά για το 0-2 των ”βυσσινί”.

O Δώνης έχοντας ήδη ρίξει στο παιχνίδι τον Μακέντα, θα περάσει και τον Μπεκ στην θέση του Χρήστου Δώνη. Οι ”πράσινοι” άρχισαν να εντείνουν την πίεσή τους. Στο 62′ ο Χατζηγιοβάνης τροφοδότησε τον Ζαχίντ έξω από την περιοχή κι αυτός μ’ ένα τελείωμα α λα Πανιώνιο θα μειώσει σε 1-2 για τον  Παναθηναϊκό.

Το Τριφύλλι απείλησε ξανά στο 69′, αλλά ο Ζαχίντ δεν μπόρεσε να κάνει δυο τα τέρματά του, με το σουτ μέσα από την περιοχή να πηγαίνει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο, ο Παναθηναϊκός έχασε άλλες δυο ευκαιρίες στο 70′ και το 71′, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κουρμπέλης απείλησε με μακρινό σουτ.

Δεν βρήκε την ισοφάριση

Στο 78′ ο Δώνης έκανε την τελευταία του κίνηση περνώντας τον Κολοβό στην θέση του Σχένκεφελντ. Στο ίδιο λεπτό ήταν η σειρά του Μακέντα, που απείλσε με σουτ έξω από την περιοχή, αλλά είχε αποτέλεσμα.

Η ΑΕΛ έκανε αισθητή την παρουσία της και πάλι με ένα φάουλ του Ουάρντα, αλλά ο Διούδης απέκρουσε εκ νέου.

Στον έξτρα  χρόνο οι ”πράσινοι” πίεσαν χάνοντας μία τρομερή ευκαιρία με τον Χατζηγιοβάνη στο 90+6′ κι άλλη μία με κεφαλιά του προωθημένου Διούδη στο 90+8′.

Το τελικό σκορ δεν θα αλλάξει και το σφύριγμα της λήξης από τον Σιδηρόπουλο θα βρει τον Παναθηναϊκό ηττημένο για μία ακόμα φορά φέτος μέσα στην έδρα του, ακόμα κι αν η εμφάνισή του άξιζε το κάτι διαφορετικό