Παναθηναϊκός Κ17: Προηγήθηκε και… κατέρρευσε

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του ντέρμπι “αιωνίων” στο πρωτάθλημα Κ17 επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 5-1. Το Τριφύλλι προηγήθηκε με τον Πούλιανο στο πρώτο λεπτό, με τους “ερυθρόλευκους” να απαντούν με γκολ από τους Λιάτσο (14′), Κατσογιάννη (30′), Σταμούλη (38′), Χρονακόπουλο (84′) και Λιοφάγο (90′).

Ο Παναθηναϊκός αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και προηγήθηκε στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Τζαβίδας μπήκε στην περιοχή από δεξιά, γύρισε τη μπάλα και ο Πούλιανος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1.

Με το πέρασμα του 5λεπτου και του αρχικού αιφνιδιασμού, οι “ερυθρόλευκοι” άρχισαν να πατούν καλύτερα στο γήπεδο. Ωστόσο το Τριφύλλι έφτασε μια ανάσα από το 0-2, όταν στο 10′ το σουτ του Κωστόπουλου πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παπαδούδη.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 14ο λεπτό με τον Λιάτσο. Ο σκόρερ έπαιξε το 1-2 με τον Σταμούλη μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού και με σουτ στην κλειστή γωνία του Δρανδάκη έκανε το 1-1.

Οι “πράσινοι” απείλησαν στο 23′ με το πλασέ του Τζαβίδα να περνάει άουτ. Από το ημίωρο και μετά οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και κατάφεραν να μετατρέψουν το σκορ σε 3-1. Αρχικά ο Κατσογιάννης στο 30′ “κρέμασε” τον τερματοφύλακα του Τριφυλλιού μετά από εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα. Στο 38′ έγινε το 3-1 με τον Σταμούλη να εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Δρανδάκη στο σουτ του Ντόι και να σκοράρει στην ανυπεράσπιστη εστία.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε. Ο Κώστας Φραντζέσκος συμπλήρωσε τις πέντε αλλαγές που δικαιούταν στο 58ο λεπτό, προσπαθώντας να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του. Σε μεγάλο βαθμό τα κατάφερε, καθώς οι “πράσινοι” βελτίωσαν την κυκλοφορία της μπάλας και πήραν την κατοχή.

Ωστόσο δεν υπήρξαν ευκαιρίες για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι και να μπουν ξανά στη διεκδίκηση του ματς. Ο Ολυμπιακός δεν απείλησε στο δεύτερο μέρος, αλλά τις δύο ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν τις μετέτρεψε σε γκολ.

Στο 84′ ο Λιοφάγος σέντραρε από τα αριστερά, με τον Χρονακόπουλο να σηκώνεται ανενόχλητος ανάμεσα σε τέσσερις παίκτες του Παναθηναϊκού και με κεφαλιά να σκοράρει. Ακριβώς πριν το σφύριγμα της λήξης, ο Λιοφάγος έδωσε μεγαλύτερες διαστάσεις στην επικράτηση των Πειραιωτών κάνοντας το τελικό 5-1.

Έτσι το Τριφύλλι παρέμεινε στους 10 βαθμούς που είχε πριν το ντέρμπι, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” με τη νίκη τους αυτοί σκαρφάλωσαν στους 11.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός (Μαυρογενίδης): Παπαδούδης, Φρέρης, Λιοφάγος, Κατσογιάννης, Δούμας, Ντόι (70′ Χρήστου), Κίτσος, Πάστρας (75′ Παπακωνσταντίνου), Σταμούλης (70′ Χρονακόπουλος), Ιμπαγάσα (54′ Σπυριδάκης), Λιάτσος (70′ Μαρίνης)

Παναθηναϊκός (Φραντζέσκος): Δρανδάκης, Ζαφείρης (49′ Καλέργης), Παυλάκης, Καρνέσης, Προδρομίτης, Μακροδημήτρης, Βολάκης (46′ Δήμος), Κωστόπουλος (46′ Ζούγρας), Τζαβίδας (58′ Δημοσθενιάδης), Κρυπαράκος, Πούλιανος (54′ Στόιος)