Παναθηναϊκός Κ19: Αστοχία και τύχη έκριναν το ντέρμπι

ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός τα έδωσαν όλα σε μια “τιτανομαχία” με τον Δικέφαλο πιο εύστοχο και πιο τυχερό να επικρατεί του εξαιρετικού για ακόμη μια φορά Τριφυλλιού. Σκόρερ των δύο γκολ ήταν ο Τζόλης στο 35′ και το 82′.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης τα πρώτα λεπτά και πιέζοντας από ψηλά κατάφερε να χαλάσει το παιχνίδι του ΠΑΟΚ. Ωστόσο ο Δικέφαλος ήταν εκείνος απείλησε πρώτος στο ματς. Στο 9ο λεπτό ο Τζόλης σούταρε μέσα από την περιοχή του Τριφυλλιού, αλλά ο Χριστογεώργος απέκρουσε σωτήρια κρατώντας το μηδέν.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με τον Καλομοίρη να σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή του Ταλιχμανίδη και τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Το πρώτο 15λεπτο έκλεισε με ακόμη μία ευκαιρία και για τις δύο ομάδες, όμως οι Σερπέζης και Πανίδης δεν κατάφεραν να σκοράρουν για τον Παναθηναϊκό και το Δικέφαλο αντίστοιχα.

Ένα λεπτό πριν τα είκοσι της αναμέτρησης ο Δούμτσης είδε τη μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα των “πράσινων”, ισοφαρίζοντας το σκορ στα δοκάρια. Από το 25′ και μετά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν την κατοχή, με την ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου να οπισθοχωρεί στον αγωνιστικό χώρο και να ξεκινάει πλέον το πρέσινγκ λίγο πιο μπροστά από τη γραμμή του κέντρου.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί στο 35′, όταν ο Δούμτσης με όμορφη ενέργεια γύρισε παράλληλα και ο Τζόλης από κοντά έκανε το 1-0 με προβολή. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν αρκετά με την αρχή του δεύτερου μέρους και ουσιαστικά περίμεναν στο δικό τους μισό το Τριφύλλι. Το παιχνίδι είχε λίγο πιο ήπιο ρυθμό σε σχέση με την… άγρια ομορφιά και το πάνω-κάτω του πρώτου ημιχρόνου. Στο 54′ ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο 2-0, αλλά η κεφαλιά του Μιχαηλίδη, μετά από κόρνερ του Τζόλη, κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Χριστογεώργου.

Οι “πράσινοι” έκρυψαν τη μπάλα στο 71ο λεπτό με τον Ηλιάδη να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον πολύ καλό Ταλιχμανίδη να μπλοκάρει σταθερά. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία να φέρει στα ίσια το ματς. Ο Νιάρχος γύρισε τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι, αλλά το πλασέ του Αθανασακόπουλου σταμάτησε πάλι στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στο 82ο λεπτό και κόντρα στη ροή του αγώνα ο Δικέφαλος ευτύχησε να ζευγαρώσει τα τέρματά του. Η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν κατάφερε να διώξει μετά από από μία σέντρα και ο Τζόλης σκόραρε και πάλι για το 2-0. Στα λεπτά που έμειναν οι “πράσινοι” πίεσαν και προσπάθησαν να βρουν ένα γκολ για να ξαναμπούν στο ματς, χωρίς να το καταφέρουν ωστόσο.

Μετά τη νίκη του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι, πρώτοι στο πρωτάθλημα Κ19 της Super League πέρασαν οι “ασπρόμαυροι” με 23 βαθμούς, με τον Παναθηναϊκό να παραμένει στους 22.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Καλουτσικίδης, Τάχατος, Μιχαηλίδης, Παναγιώτου, Τσιγγάρας, Γρόσδης, Δούμτσης (76′ Θεοδωρίδης), Πουρναράς (46′ Τσοπούρογλου), Πανίδης (79′ Κούτσιας), Τζόλης

Παναθηναϊκός (Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Σαμαράς, Σπίνος (81′ Καραγιάννης), Σαντικάι, Ζαγαρίτης, Ηλιάδης, Αθανασακόπουλος, Τζαβίδας (81′ Καρβούνης), Σερπέζης, Καλομοίρης (67′ Νιάρχος), Σούλτσε