Παναθηναϊκός Κ19: Εμφατική νίκη επί του Πανσερραϊκού

Η Κ19 του Παναθηναϊκού ήταν εξαιρετική και πανηγύρισε μια ευρεία νίκη με 4-1 απέναντι στην αντίστοιχη ομάδα του Πανσερραϊκού για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League K19. Οι Πράσινοι του Ανδρέα Ντρένοβα πέτυχαν τέσσερα γκολ, είχαν ένα δοκάρι, δημιούργησαν πολλές μεγάλες ευκαιρίες και γενικώς κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο του «Γ. Καλαφάτης» φανερώνοντας την πρόοδο που έχει η ομάδα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος που Παναθηναϊκού που μετουσιώθηκε σε ένα καθαρό 2-0 με τη συμπλήρωση 45 λεπτών. Οι Πράσινοι άνοιξαν το σκορ στο 31′ με τον Ρομάνο και τρία λεπτά αργότερα (34′) ο Λάζαρης διαμόρφωσε το 2-0, το οποίο θα μπορούσε να είναι ευρύτερο στο φινάλε του ημιχρόνου καθώς οι Λάζαρης, Ρομάνο, Σπαθάρης και Ορμενάι είχαν κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρουν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και ο Πανσερραϊκός βρήκε μια φάση στο 64′ μειώνοντας σε 2-1 με τον Ματσικόπουλο. Μάλιστα η μακεδονική ομάδα απώλεσε μια μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει αλλά ο Παναγάκος απέκρουσε σωτήρια. Ο γκολκίπερ του Τριφυλλιού κράτησε το προβάδισμα και στην εξέλιξη της φάσης ήρθε και το τρίτο γκολ που ουσιαστικά σφράγισε το τρίποντο για τον Παναθηναϊκό. Στο 83′ ο Λάζαρης κινήθηκε γρήγορα στην αντεπίθεση και πλάσαρε εύστοχα για το 3-1, ενώ στο 91′, έπειτα από ωραίο συνδυασμό, ο Ναλιτζής πάσαρε για τον Σπαθάρη, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Η Κ19 των Πρασίνων θα μπορούσε να έχει σκοράρει κι άλλα γκολ καθώς είχε δοκάρι με τον Ρομάνο και δύο χαμένα τετ α τετ με τον Σπαθάρη και τον Ορμενάι.

Παναθηναϊκός: Παναγάκος, Καμαρός, Διαμαντής (79′ Δουβίκας), Λιναρδάκης, Κάτρης, Βαγιαννίδης (63′ Μπεβάρδος), Ρομάνο (79′ Ναλιτζής), Ορμενάι (79′ Τακεσιάν), Νότας (63′ Γεωργουλάκης), Σπαθάρης, Λάζαρης.

Πανσερραϊκός: Τσομπανίδης, Λαδάς, Παπακωνσταντίνου, Παπαδημητρίου, Καλιόγλου, Δράγκος, Κοσμίδης, Τριανταφύλλου, Μυλωνάς, Κωνσταντινίδης, Τόλιος.

Πηγή: pao.gr