Παναθηναϊκός – Καστοριά 5-2: Πεντάρα και μπαλάρα από τις Πράσινες!

Καταιγιστικός ήταν ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Καστοριά, καθώς οι Πράσινες επικράτησαν 5-2  στο Κορωπί και έκαναν το 2/2 στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας Ποδοσφαίρου Γυναικών!

Το Τριφύλλι δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και έφτασε άνετα σε μία ιστορική νίκη, η οποία ήταν η παρθενική του Παναθηναϊκού σε εντός έδρας παιχνίδι στην πρώτη κατηγορία.

Για την ομάδα του Γιάννη Χαραλαμπίδη, σκόραραν οι Κατωπόδη, Μάια, Λόγου και Ντόμοντ, με την Αμερικανίδα να φτάνει τα δύο γκολ στο πρωτάθλημα, ύστερα και από το πρώτο που πέτυχε κόντρα στην ΡΕΑ, στην πρεμιέρα. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Καστοριά ήταν να μειώσει με τα δύο γκολ της Σαίχ στο φινάλε.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός πίεζε στο ξεκίνημα, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει κάποια αξιόλογη φάση στα πρώτα λεπτά.

Παρόλα αυτά, στο 14′ ύστερα από μία φάση διαρκείας, οι Πράσινες κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ! Η Χαμαλίδου έκανε μία εξαιρετική προσπάθεια και σουτ από τα αριστερά, η γκολκίπερ της Καστοριάς απέκρουσε, η Δημήτριου έστειλε την μπάλα στο δοκάρι στην επαναφορά, ενώ στη συνέχεια η μπάλα βρήκε σε αμυνόμενη παίκτρια των φιλοξενούμενων και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 20ο λεπτό, η Κατωπόδη έγραψε το 2-0 για το Τριφύλλι, αφού ευστόχησε με εξαιρετικό πλασέ, έπειτα από μία υπέροχη κάθετη πάσα της Ρόγκαν.

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε το… πόδι από το “γκάζι” και έφτασε και σε τρίτο γκολ, δύο λεπτά αργότερα, με σκόρερ την Ντομόντ. Η Αμερικανίδα έκανε το πλασέ από κοντά και έγραψε το 3-0.

Στο 28′ η Κακαμπούκη επιχείρησε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο κατέληξε λίγο άουτ, ενώ στο 33ο λεπτό η Κατωπόδη έχασε ευκαιρία για το τέταρτο γκολ των Πράσινων.

Τελικά, αυτό ήρθε, ύστερα από κεφαλιά της Μάια στο 38′, η οποία εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο της γκολκίπερ της Καστοριάς και έκανε το 4-0 για την ομάδα του Γιάννη Χαραλαμπίδη.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ψάχνει το γκολ. Η Ρόγκαν εκτέλεσε στο 55ο λεπτό, ωστόσο η γκολκίπερ των φιλοξενούμενων μπλόκαρε.

Ελάχιστα λεπτά μετά την είσοδό τους στο παιχνίδι, οι Κανέλλου και Λόγου συνεργάστηκαν στο 64′ και η δεύτερη με πλασέ από κοντινή απόσταση πέτυχε το πέμπτο τέρμα του Παναθηναϊκού.

Δύο λεπτά αργότερα, το Τριφύλλι έχασε ευκαιρία, ύστερα από αντεπίθεση και σουτ της Χαμαλίδου, ενώ στο 80′ η Λόγου αστόχησε, ύστερα από εκτέλεση έξω από την περιοχή.

Στο 82′ η Λόγου έχασε μεγάλη ευκαιρία για το δεύτερο προσωπικό της γκολ στον αγώνα, όταν αστόχησε σε πλασέ από κοντά, μετά την σέντρα της Νεφρού.

Η Καστοριά κατάφερε να μειώσει με την Σάιχ, στο 85′, ύστερα από τραγικό λάθος στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ενώ στο 90ο λεπτό οι φιλοξενούμενες πέτυχαν και δεύτερο γκολ, με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή από την ίδια παίκτρια. Το 5-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με το οποίο ο Παναθηναϊκός έκανε το 2/2 και έφτασε τους έξι βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Παναθηναϊκός – Καστοριά 5-2

Σκόρερ: 14′ (αυτογκόλ), 20′ Κατωπόδη, 22′ Ντομόντ, 38′ Μάια, 64′ Λόγου – 82′, 85′ Σαίχ

Παναθηναϊκός: Γιαννακούλη (69′ Καμαριανού), Δημητρίου, Κακαμπούκη, Σιδηρά, Νεφρού, Μάια (69′ Δημητρακοπούλου), Χαμαλίδου, Ρόγκαν, Κατωπόδη (63′ Νταρζάνου), Ντόμοντ (63′ Κανέλλου), Κοκοτσάκη (63′ Λόγου).

Καστοριά: Καϊτατζή, Φασίδου, Νωφούλα, Μαντώ, Μάρκου, Σάιχ, Τριγούτη, Μπλασιάδου, Κωσταρά, Προξένου, Μουστάκη.